«

Zapora i Jezioro Czorsztyńskie

Nie bez powodu to właśnie Pieniny są wybierane jako idealne rozwiązanie urlopowe, dla tych, którzy kochają góry, ale cenią sobie także odpoczynek nad wodą. Liczne atrakcje turystyczne tego regionu są związane z mniej lub bardziej aktywnym wypoczynkiem nad wodą. Jezioro Czorsztyńskie jest jednym z większych punktów rekreacyjno-turystycznych, leżącym na terenie Podtatrza. To właśnie Niedzicę i okoliczne miejscowości rok rocznie odwiedzają setki turystów, spragnionych pienińskich widoków i atrakcji.
Na samym początku były legendy o jeziorze. Jedna z nich mówi o Jeziorze Dunaj, które oblewało całe Tatry i spiętrzało się na wale Pienin. Inne podanie mówi, że Bolesław Chrobry, przekopał skałę pod Czorsztynem i spuścił wodę z jeziora, a ta uciekła Dunajcem w dal. Kiedy dno jeziora wyschło, ukazało piękną dolinę nowotarską.

Warto przybliżyć historię oraz powód powstania samego jeziora i zapory, które są poniekąd urzeczywistnieniem spiskich legend. Budowę zapory rozpoczęto w 1975 roku i przez lata spotykała się z licznymi protestami ekologów, aż do zakończenia realizacji w 1997 roku. Jej główną funkcją jest zatrzymanie wód Dunajca oraz redukcja fal powodziowych. Budowa zapory pozwoliła na dostarczanie wody pitnej do okolicznych miejscowości, gdzie w okresach suszy występował ogromny problem z niedoborem wody. Tama wpłynęła także, na ustabilizowanie Dunajca, dzięki czemu dziś spływ flisacki może odbywać się bez przeszkód. Jezioro Czorsztyńskie, leżące między Pieninami Spiskimi a Właściwymi, to nic innego jak spiętrzone wody Dunajca, które są efektem powstania zapory wodnej. Na jeziorze powstała malutka wysepka – Ptasia Wyspa, która jest miejscem lęgowym dla ptactwa wodnego. Poniżej zapory znajduje się drugi, mniejszy zbiornik (wyrównawczy) Jezioro Sromowieckie. Budowa zapory pozwoliła na wykorzystanie energetycznego potencjału wody, poniżej tamy znajdziemy elektrownię wodną wyposażoną w dwie turbiny. Z ciekawostek – jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem pomieszczeń technologicznych czy podziemnego tunelu. Sama zapora główna cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających. Korona tamy służy jako punkt widokowy i deptak, na którym znajdziemy nie lada niespodziankę – trójwymiarowy mural Moc Żywiołów.

Oprócz największej atrakcji Pienin, czyli Spływu Przełomem Dunajca, gdzie siedząc wygodnie na tratwach flisackich, możemy nacieszyć oczy widokami oraz Raftingu, gdzie dostarczymy sobie już większej dawki adrenaliny, warto skupić się właśnie nad Jeziorem Czorsztyńskim. Okoliczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują szeroki asortyment: rowerki wodne, paddlingi, kajaki. Jezioro stało się bardzo atrakcyjnym miejscem nadwodnego wypoczynku, kusi możliwością kąpieli, żeglowania czy wędkowania. Wokół samego jeziora biegnie asfaltowa trasa rowerowa Velo, gdzie znajdziemy liczne miejsca odpoczynku (Miejsca Obsługi Rowerzystów wyposażone w wiaty, w których można się schronić), wybudowane mostki i przepusty oraz liczne odnogi dojazdowe. Warto wspomnieć o zamkach w Niedzicy i Czorsztynie, leżących na przeciwległych brzegach jeziora, które są udostępnione zwiedzającym.
Jedno jest pewne, decydując się na wypoczynek w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego, każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno Ci nastawieni na aktywny wypoczynek trekkingowy czy rowerowy, jak i Ci lubiący relaks na plaży.

Udostępnij 🙂
fb-share-icon
»