«

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków w Polsce. Świadczą o tym  tłumy turystów, które możemy spotkać na pienińskich szlakach. Turyści mają do dyspozycji ponad 35 km szlaków pieszych oraz wspaniałe galerie widokowe. Nie lada atrakcją jest spływ tratwą flisacką Przełomem Dunajca. W obszar parku wchodzą: Pieniny Właściwe, Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca oraz Zielone Skałki. Ten jeden z 23 parków narodowych Polski zajmujący dość niewielki obszar został założony 1 czerwca 1932 roku. Sama idea utworzenia w Pieninach parku narodowego pojawiła się już wcześniej, a już w 1930 roku w Szczawnicy nieformalnie ogłoszono, że Pieniny to park narodowy. Co ciekawe, wcześniej funkcjonował pod nazwą Park Narodowy w Pieninach.

Pieniny

Park z pustelnikiem

Niewiele osób wie o tym, że jeszcze całkiem niedawno na terenie Pienińskiego Parku Narodowego mieszkali pustelnicy. Pustelnia powstała w 1904 roku na ruinach Zamku Pienińskiego.  Ale od początku… Góra zamkowa zawsze wiązała się bardzo mocno z postacią św. Kingi. I to właśnie w ramach uczczenia 600-lecia jej śmierci wykonane Grotę Świętej Kingi. Do pomocy przy budowie przybył Władysław Stachura, który zamieszkał z innymi robotnikami w szałasie. Po uroczystym poświęceniu groty uzyskał zgodę proboszcza oraz gminy na to, aby zamieszkać w jej pobliżu. Miał się nią opiekować, dbać, aby nie popadała w ruinę. Postanowił jednak wykorzystać wybudowaną podczas budowy drewnianą chatkę. Dopracował ją tak, aby nadawała się do zamieszkania. I tak Władysław Stachura zamieszkał tam jako pustelnik i przybrał imię Władysław. Przebywając w  urokliwym miejscu, czas spędzał na modlitwie, udzielaniu pomocy turytom odwiedzającym Pieniny, zbieraniu ziół. Co ciekawe – spał w trumnie. Codziennie pokonywał drogę do kościoła w Krościenku, aby uczestniczyć w mszy świętej. Niestety po wybuchu I wojny światowej musiał opuścić pustelnię, do której już nigdy nie powrócił. W następnych latach pustelnia bardzo niszczała, aż do 1924 roku, kiedy to zamieszkał w niej pustelnik Wincenty Władysław Kasprowicz. Przeżycia po I wojnie światowej skłoniły go porzucenia wygód na rzecz życia klasztornego. W czasie II wojny światowej nikt nie robił mu przeszkód, nawet żołnierze niemieccy. Niestety w wyniku uderzenia pioruna w 1949 roku pustelnia spłonęła, a władze parku nie zezwoliły na jej odbudowę.

Fauna i Flora

Wędrowanie szlakami parku jest nie tylko świetną opcją na aktywny odpoczynek, jest także lekcją tutejszej fauny i flory. Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego możemy znaleźć 17 gatunków ryb, ponad 188 gatunków ptaków oraz 10 gatunków płazów. Mniejszą grupę stanowią większe ssaki, za to obszar obfituje w różne gatunki chrząszczy, motyli. Równie bogato prezentuje się tutejsza roślinność – liczne gatunki glonów, mchów, porostów i grzybów. Szlaki wiodą przez piękne lasy jodłowo-bukowe, rozległe pola i pastwiska. Interesującą ciekawostką jest ścieżka dendrologiczna znajdująca się w otoczeniu budynku dyrekcji parku – każda z roślin opatrzona jest tabliczką z najważniejszymi informacjami oraz krótkim opisem.

Szlaki

W Pienińskim Parku Narodowym znajdziemy liczne szlaki turystyczne. Część z nich jest bardzo oblegana przez turystów. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć na pewno ten prowadzący na Trzy Korony oraz Sokolicę. Jednym z ważniejszych punktów na mapie parku jest Przełęcz Szopka -zwana także przełęczą Chwała Bogu. Stanowi ona główny węzeł szlaków w Pieninach Właściwych oraz jest świetnym punktem widokowym na panoramę Tatr. Warto dodać, że niektóre szlaki są dostępne także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla turystów z wózkami dziecięcymi.

Cennik

Wejście na teren Pienińskiego Parku Narodowego jest całkowicie darmowe. Małe opłaty trzeba uiścić jedynie przy paru obiektach. Należą do nich: ruiny Zamku Czorsztyn (8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy), galeria widokowa na szczycie Trzech Koron i Sokolicy (w okresie letnim 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, w okresie zimowym cena jest niższa o 2 zł). Warto pamiętać, że jeden bilet umożliwia nam wejście w tym samym dniu na obydwa szczyty.

Dlaczego warto odwiedzić Pieniński Park Narodowy?

Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ ten urokliwy obszar oferuje bardzo wiele. Piękna przyroda z charakterystycznymi wapiennymi skałkami, zielone wąwozy, rozległe łąki, wijący się nurt Dunajca wraz z flisakami. Nie bez powodu w sezonie letnim ustawiają się długie kolejki przed platformą widokową na Okrąglicy. Obszar Pienińskiego Parku Narodowego jest wyjątkowo dostępny dla każdego rodzaju turysty. Dużo frajdy będą miały tutaj również i dzieci.

Udostępnij 🙂
fb-share-icon
»