«

Przez Przysłop na Dzwonkówkę i Bereśnik

Szczawnica kojarzy się z Pieninami, choć tak naprawdę jej większa część (prawy brzeg Grajcarka) leży w Beskidzie Sądeckim, dlatego kolejną trasą, którą proponujemy jest wycieczka właśnie w tę stronę. Do przejścia, przejechania rowerem lub przebiegnięcia będzie 15.5 km z przewyższeniem 560m.

Z centrum Szczawnicy należy udać się na Plac Dietla (szlak żółty i niebieski), później skręcić w prawo w alejkę w Parku Górnym i kierować się w stronę Dworku Gościnnego. Następnie przechodzimy obok głównych drzwi gmachu i wchodzimy po kilku granitowych schodkach (obok wąski podjazd dla rowerów) w alejkę, która wiedzie na wprost i po jakich 150m przecina drogę. Po przecięciu drogi idziemy alejką jeszcze jakieś 100m i skręcamy w lewo w ulicę św. Krzyża. Pnie się ona stromo pod górę aż do wypłaszczenia, następnie przechodzi w asfaltową otoczoną trawami i krzewami drogę i wijąc się schodzi w dół aż do ul. Kunie. Na rozdrożu skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę karczmy Czarda. Mijamy ją i wkrótce dochodzimy do kaplicy na Sewerynówce*. Przy kaplicy skręcamy w lewo i tą samą drogą idziemy aż do osady Potoki. Tam znów skręcamy w lewo między zabudowaniami i leśną drogą w górę dochodzimy do osiedla i przeł. Przysłop.**

Na przełęczy spotykamy szlak czerwony, według którego w lewo skręcamy w stronę Dzwonkówki (w prawo byłoby do schr. pod Prehybą). Początkowo droga biegnie dość stromo w górę. Dla tych, którzy wybiorą się tam z rowerem, będzie to nie lada wyzwanie, bo nawet pchanie roweru miejscami jest bardzo trudne. Można to potraktować jako trening siłowy i kondycyjny w jednym. Potem podejście łagodnieje. Po pewnym czasie napotkamy ścieżkę ze szlakiem żółtym, należy weń skręcić. Szlak żółty mija nieco grzbiet Dzwonkówki, jednak widoki będą o wiele lepsze przy schodzeniu niż ze szczytu. Dawniej, gdy tereny te okalały łąki i pastwiska, było to z pewnością miejsce widokowe. Teraz okolica zarosła lasem. Wspomniany szlak żółty zaprowadzi nas aż do centrum miasta. Po drodze warto zatrzymać się przynajmniej dwukrotnie: najpierw w „Bacówce pod Bereśnikiem” (napotkamy dodatkowy drogowskaz, spod schroniska przepiękne widoki, warto) oraz pod krzyżem na Bryjarce (również należy o kilkadziesiąt metrów odbić ze szlaku, jest oznakowanie)

Kierując się szlakiem żółtym schodzimy do ul. Języki, nią w dół na Plac Dietla i ul. Zdrojową do centrum Szczawnicy.

*kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odpust – 15 sierpnia

** Na polanie: drewniana kaplica wybudowana w miejscu, gdzie stała chata Fijasów, którą Niemcy spalili wraz ze znajdującymi się tam domownikami; na szczycie przełęczy pomnik partyzantów.

Udostępnij 🙂
fb-share-icon
»