Tytuł
Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby turystów zajmują w Polsce drugie po Tatrach miejsce. O dużej popularności turystycznej Pienin decydują walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.
Poniżej przedstawimy miejsca które obowiązkowo MUSISZ zobaczyć/odwiedzić będąc w Pieninach
Wodospad Zaskalnik
Wodospad ma ok 5 m wysokości płynie wolnym, spokojnym rytmem. Po obfitych opadach, zmienia swoje oblicze – nurt potoku stanowczo przyśpiesza i staje się imponujący. Malowniczy Wodospad Zaskalnik leży na wysokości 550 m n.p.m – Szczawnica, Sewerynówka. Biegną tu trzy szlaki turystyczne: szlak konny, czarny szlak rowerowy i pieszy szlak turystyczny koloru niebieskiego, prowadzący ze Szczawnicy na Przehybę. Ze Szczawnicy nad wodospad można dostać się bryczką lub stylizowaną Ciuchcią, która odjeżdża z placu Dietla. Obok wodospadu znajduje się Zajazd „Czarda”
Przełom Dunajca
Uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie; na długości 9 km siedmiokrotnie gwałtownie skręca, (trzy zakręty przekraczają kąt 130°, a wysokość urwistych, wapiennych ścian sięga 300-500 metrów ponad lustro wody).
Trzy Korony
To najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza panorama na dolinę Dunajca. Wirtualne zwiedzanie ⊗
Kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie
Gotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina, wzniesiony w II połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu znajdowała się pogańska gontyna.
Sokolica
Uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Wspaniały punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry.
Spływ Przełomem Dunajca
Spływ Dunajcem najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin idąc za meandrującym Dunajcem. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831.
Zamkowa Góra
(779 m n.p.m.) leży w głównym masywie Trzech Koron w kierunku północno-wschodnim od głównego wierzchołka.Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257-1287 jako zamek strażniczy w regionie nowosądeckim.
Rezerwat krajobrazowy „Biała Woda”
Został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha i chroni dolinę potoku o tej samej nazwie. Wyjątkowa szata roślinna. Malownicze wychodnie skalne tworzą przełom nazywany Międzyskały.
W pobliżu rezerwatu pomnik przyrody nieożywionej „Bazaltowa skała”, jedyna tego rodzaju w Pieninach. Doliną prowadzi żółty szlak turystyczny z Jaworek na Przełęcz Rozdziela.
Wąwóz Homole
Znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność o charakterze pierwotnym. Wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów.
Wąwóz robi ogromne wrażenie wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Jednak z niemal każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi niekiedy kamiennymi kręgami. Jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem. Ustawiono tu dla nich drewniane ławy i stoły. Z rozległej polany widać już kolejną atrakcję – górującą na południu ścianę Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin ze 120 metrową ścianą skalną.
Droga Pienińska
Trakt wiodący przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy prawym brzegiem Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Pierwszy odcinek do Leśnego Potoku wybudował w latach 1870-75 Józef Szalay, po jego śmierci budowę kontynuowała krakowska Akademia Umiejętności. Budowę, również po stronie węgierskiej (obecnie słowackiej), finansowano w całości ze środków polskich. W niektórych miejscach Dunajec tworzy tak ciasny wąwóz, że dla utworzenia przytulonej do skał wąskiej drogi konieczne było obciosywanie skał i budowa wysokich kamienno-betonowych nasypów tuż nad nurtem rzeki. Obecnie drogę przecina granica polsko-słowacka
Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach
Jest on dawną cerkwią greckokatolicką, która służyła chrześcijanom obrządku wschodniego podobnie jak cerkiew (obecnie Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask) w sąsiedniej wsiSzlachtowej. Została zbudowana w 1680 roku. Po pożarze drewnianej świątyni wzniesiono murowaną cerkiew w roku 1798 która swym pięknem ubogaca tamte okolice do dnia dzisiejszego. Dominuje nad okolicą wieżą z miedzianym hełmem. Styl budowli jest klasycystyczny, zawiera jednak elementy późnobarokowe, wymuszone przez austriackie prawo budowy. Kościół jest orientowany, z prezbiterium skierowanym na wschód w kierunku Jerozolimy. Aktualnie świątynia jest jednonawową, kamienną, otynkowaną budowlą, zadaszenie jest namiotowe kryte blachą. W jego wnętrzu dominuje tradycyjny, greckokatolicki ikonostas.
Msze Święte:
sobota – godz. 17.00
niedziela – godz. 09.00
w dni powszednie: wtorek – godz. 7.00 i czwartek – godz. 19.00 (czas zimowy 18.00)
Odpust: niedziela po 24 czerwca – Św. Jana Chrzciciela
Rezerwat Wysokie Skałki
Muzyczna Owczarnia
Projekt narodził się w 1997 r., kiedy Wieńczysław Kołodziejski kupił starą owczarnię z polan pasterskich i przeniósł ją na swoją parcelę. Po adaptacji i modernizacji Muzyczna Owczarnia rozpoczęła działalność jako szczególne miejsce pracy twórczej. 12 nieodpłatnych miejsc noclegowych dla artystów, sala klubowo-koncertowa na 90 osób oraz sala spełniająca funkcję małej galerii plastycznej. Inauguracja odbyła się 24 stycznia 1999 r., na koncercie wystąpili m.in. Tomasz Szwed oraz Marek Raduli. Od 2001 r. w Muzycznej Owczarni koncerty odbywają się cyklicznie, a od 2004 liczba koncertów w roku wynosi ponad 100. W Owczarni występowali tacy artyści jak m.in.: Acid Drinkers, Bracia, Carrantuohill, Oddział Zamknięty, Dżem, Wanda i Banda, Lombard, Kasia Kowalska, TSA, IRA, Coma, Czesław Mozil, Gienek Loska, Grzegorz Turnau, Kroke, Mafia, Nocna Zmiana Bluesa, Marek Raduli, Wojciech Pilichowski, Tomasz Łosowski, Michał Dąbrówka, Leszek Cichoński, Jacek Królik, Jarosław Śmietana, Globetrotters, Krzysztof Ścierański, Hanna Banaszak, Grażyna Auguścik, Andrzej Poniedzielski, Jorgos Skolias, Mikromusic, Grzegorz Kapołka, Janusz Strobel, Andrzej Jagodziński, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorn…
Szczegółowy harmonogram koncertów oraz rezerwacja miejsc (szczególnie ważna) na www.muzycznaowczarnia.pl
PIJALNIA WÓD MINERALNYCH W SZCZAWNICY
Z odwiertów uzyskuje się dwanaście rodzajów wód mineralnych. Stosuje się je jako środek leczniczy w różnych schorzeniach, głównie układu oddechowego. W pijalni do wyboru mamy kilka ujęć wód o różnych właściwościach. Część wód można bez ograniczeń czerpać z naturalnych źródełek, a innych spróbować w odrestaurowanej pijalni przy placu Dietla. W budynku odbywają się również wystawy lokalnych artystów.
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 7.30 – 17.45
niedziela i święta 9.00 – 17.00
ELEKTROWNIA WODNA W NIEDZICY
Zbiornik czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Dostępne do zwiedzania z przewodnikiem są pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel – galeria kontrolna zapory poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory.
OBRAZ 3D MOC ŻYWIOŁÓW
Malowidło jest dziełem Ryszarda Paprockiego oraz Zbigniewa Wojkowskiego. Podziwiać je można od 1 kwietnia 2011roku. Całe dzieło „Moc Żywiołów” mierzy 34 metry długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów. Najlepszy efekt trójwymiarowości obrazu można uzyskać stojąc w ściśle określonym miejscu, oznaczonym na malowidle. Pomysł na powstanie dzieła, powstał w ZEW Niedzica S.A. w połowie 2010 roku, a wziął się głównie z chęci przedstawienia turystom dydaktycznych aspektów funkcjonowania elektrowni wodnej w niecodzienny, bardziej przemawiający do wyobraźni sposób. Aby samemu dowiedzieć się, jak artystyczna wizja malowidła ma się do rzeczywistości, wystarczy przyjechać do Niedzicy i po obejrzeniu dzieła na koronie zapory, wybrać się z przewodnikiem na wycieczkę do prawdziwego wnętrza elektrowni.
JEZIORO CZORSZTYŃSKIE
Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik retencyjny. Podniósł on atrakcyjność regionu i zniwelował zagrożenie powodziowe. Oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych przyczynił się znacznie do ożywienia gospodarczego Pienin. Plaże oraz kilka ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego, istnieje przystań. W sezonie letnim dwa statki – „Dunajec” i „Halny” wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy. REJSY
OSADA TURYSTYCZNA CZORSZTYN
Osada Turystyczna CZORSZTYN składająca się z 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi, to unikalny kompleks obiektów z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, pochodzących z XIX i początku XX wieku. Przeniesione przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego zostały odbudowane w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora.
ZAMEK W CZORSZTYNIE
Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora.
- Zamek Czorsztyn czynny jest:
od 1 maja do 30 września
codziennie w godz. od 9.00 do 18.00 (kasa do 17.40)
-
od 1 października do 30 kwietnia
za wyjątkiem poniedziałków w godz. od 10.00 do 15.00 (kasa do 14.40)
Zamek jest nieczynny 1 listopada, 25 i 26 grudnia, 1 stycznia oraz w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Wirtualne zwiedzanie ⊗
ZAMEK W NIEDZICY
Zamek w Niedzicy czynny jest:
-
od 1 maja do 30 września
codziennie w godz. od 9.00 do 18.30
-
od 1 października do 30 kwietnia
za wyjątkiem poniedziałków w godz. od 09.00 do 15.30
Zamek jest nieczynny 1 listopada, 25 i 26 grudnia, 1 stycznia oraz w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Wirtualne zwiedzanie ⊗
KRAINA ŚPIĄCEGO WULKANU
położona jest na stokach góry Wdżar (767 m n.p.m.), która to góra sama w sobie stanowi bardzo dużą atrakcję przyrodniczą. Góra Wdżar położona jest w pasie przejściowym między Pieninami i Gorcami. Góra ta powstała w trzeciorzędzie starszym (tzw. paleogenie), czyli wiele milionów lat temu. Cały obszar Pienińskiego Pasa Skałkowego był w tym czasie zalany morzem. Wszystkich miłośników natury namawiamy do odwiedzenia ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Trasa biegnie wzdłuż starego kamieniołomu i obfituje w wspaniałe krajobrazy. Oprócz poznania fauny i flory jaka znajduje się na nietypowej górze Wdżar można poznać historię kamieniołomu, strukturę geologiczną góry, zapoznać się z miejscowymi legendami oraz odwiedzić miejsce w którym Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą.
CZERWONY KLASZTOR
ARENA NARCIARSKA JAWORKI – HOMOLE – latem
Cztery rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Zaskalskie-Bodnarówka, Biała Woda i Wysokie Skałki, łącznej powierzchni 120 ha są gwarancją obcowania w Jaworkach z cennymi osobliwościami przyrody nieożywionej i ożywionej. Ośrodek „ARENA NARCIARSKA JAWORKI – HOMOLE” położony jest na styku dwóch pasm górskich – pasma Radziejowej i Małych Pienin. Położenie to, powoduje, że panuje tutaj wyjątkowy, służący zdrowiu mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo form krajobrazu. Idealnie kończyć jest u nas wycieczkę do wąwozu Homole. Jedną z letnich atrakcji Areny są MonsterRollery– duże terenowe hulajnogi z pneumatycznymi oponami wyposażone w hamulce tarczowe.
REJSY POMIĘDZY ZAMKAMI CZORSZTYN – NIEDZICA
Statek „HARNAŚ” to pływająca kawiarnia, z pokładu której można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. W górnej części oraz na dziobie statku znajdują się pokłady słoneczne, na których można zażywać kąpieli słonecznych w trakcie rejsu spacerowego. W środkowej części statku znajduje się przeszklona kawiarenka, w której przy miłej muzyce można wypić kawę, zimne piwko lub zchrupać coś słodkiego. Przystań statku znajduje się w miejscowości Niedzica Zamek u stóp zamku.