Między dwoma zamkami
Podczas turystycznych eskapad w Pieninach błędem byłoby ominięcie dwóch urzekających zamków, które zdobią okolicę. Te dwie budowle, które od wieków przyglądają się sobie z przeciwległych wzniesień to doskonałe punkty widokowe oraz swoiste pomniki historii.
.
Podróż najlepiej zacząć od ruin zamku w Czorsztynie. Mury warowni umiejscowione są na wapiennym wzniesieniu, co sprawia, że widok rozciągający się wokół jest niesamowity i pozwala na podziwianie pięknej okolicy w całej jej okazałości. Tak więc poza samą budowlą, możemy zobaczyć wiele innych, interesujących elementów krajobrazu, które zachwycą niejednego amatora górskich scenerii. Mamy bowiem możliwość ujrzeć Pieniny Spiskie i Czorsztyńskie, a także fragment Tatr, rysujących się na horyzoncie. Tym, co jeszcze czyni to miejsce wyjątkowym, to również fakt, że zamek góruje obecnie nad rozległymi wodami Zalewu Czorsztyńskiego, które mieniąc się w Słońcu odcieniami błękitu, czynią tę przestrzeń iście magiczną.
Będąc natomiast wewnątrz ruin twierdzy, możemy poczuć ducha XIV wieku.
Do zwiedzenia mamy trzy kondygnacje budowli, a także przykuwającą wzrok Basztę Baranowskiego oraz Zieleniec. W poszczególnych miejscach znajdują się tabliczki informacyjne, z których dowiadujemy się między innymi, które pomieszczenie służyło za kuchnię, a które za spiżarnię. Jest to idealne miejsce, pozwalające na zapoznanie się z życiem codziennym ludzi od czasów Piastów aż do wieku osiemnastego.
Ciekawostką jest również to, że na terenie zamku występuje endemit – pszonak pieniński, którego nie ujrzymy nigdzie indziej.
.
Po zwiedzeniu zamku w Czorsztynie koniecznie trzeba przeprawić się na drugą stronę jeziora. Warto skorzystać wtedy z kursujących z przystani pod zamkiem gondoli. Może to owocować niezwykłymi przeżyciami, gdy damy się ponieść spokojnym falom zalewu i otaczającemu nas pejzażowi.
Po dotarciu na miejsce, mamy czas na zapoznanie się z historią Zamku Dunajec w miejscowości Niedzica. W tym przypadku nie mamy do czynienia z ruinami, ale z pięknie odrestaurowaną budowlą, którą użytkuje Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Na zamku górnym i średnim możemy podziwiać izby oraz sypialnie, urządzone na wzór tych z połowy XIV wieku, z pełnym wyposażeniem idealnie oddającym realia tamtych czasów. Poza tym nie lada gratką okazuje się… sala tortur. Oprócz tego otwarte dla odwiedzających są tarasy widokowe. Co ciekawe, w zamku można skorzystać z noclegów.
Po opuszczeniu warowni czekają na nas jeszcze dwa, interesujące miejsca. W pobliżu znajduje się wozownia, w której zgromadzono zabytkowe powozy konne z pierwszej połowy dwudziestego wieku oraz drewniany spichlerz wybudowany pod koniec XVIII wieku.
Oba zamki zachwycają przede wszystkim lokalizacją. Nic dziwnego, zważywszy na fakt, że była ona strategiczna w czasach, gdy powstawały. Dzisiaj daje nam to możliwość nie tylko podziwiania samych budowli, ale również ich wspaniałej okolicy.
Podróż między zamkami to idealny pomysł na spędzenie dnia wolnego w otoczeniu historii i pięknej przyrody.