«

Szczawnica – TOP 10 atrakcji

10 miejsc, które musisz zobaczyć w Szczawnicy i jej okolicach.

Szczawnica to piękne miasteczko, skrywające wiele atrakcji. Przyjeżdżając tu warto dowiedzieć się co koniecznie musimy zwiedzić, aby w pełni skorzystać z uroków tego miejsca. Poniżej przedstawiamy dziesięć atrakcji Szczawnicy i okolic, które każdy turysta chociaż częściowo poznać powinien.

Palenica

Palenica umiejscowiona jest w Pieninach Małych, czyli wschodniej części tego pasma. Wznosi się na wysokość 722 m n.p.m, górując ponad Szczawnicą, której panoramę w pełni okazałości można podziwiać po dotarciu na szczyt wzniesienia. Z wierzchołka Palenicy rozpościera się bajeczny widok na scenerię Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. W słoneczne dni możemy natomiast ujrzeć skąpane w błękicie Tatry. Oprócz tego dech w piersi zapiera obraz licznych wzgórz, przyozdobionych gęstymi lasami.

Poza walorami krajobrazowymi, na odwiedzających czekają punkty gastronomiczne, słynne schronisko Groń oraz grawitacyjna zjeżdżalnia serpentynowa.

Istnieją dwa sposoby, by dostać się na szczyt Palenicy. Ten dla bardziej aktywnych przewiduje pieszą wyprawę szlakiem o kolorze niebieskim, podczas której można podziwiać różnorodność przyrody okalającej wzniesienie. Można także wybrać podróż kolejką krzesełkową, która umożliwia spokojną obserwację rozciągających się wokół widoków.

Pieniny
Pieniny, Homole

Wąwóz Homole

Urokliwy Wąwóz, mierzący 0,8 km długości, położony w Małych Pieninach, dokładniej w miejscowości Jaworki (oddalonej o niecałe sześć kilometrów od centrum Szczawnicy).
Na unikalny kształt wąwozu i zaskakujące rzeźbienia skalne miał szczególny wpływ płynący jego dnem potok Kamionka. Co więcej, woda w strumieniu jest krystalicznie czysta i odpowiednia do spożycia, co może przyczynić się do uprzyjemnienia podróży zwłaszcza w upalne dni. Szlak wzdłuż wąwozu okalają zachwycające formacje skalne oraz malownicze ściany wapienne mieniące się różnymi odcieniami czerwieni. Homole są także częścią trasy prowadzącej na najwyższy szczyt Pienin — Wysoką (1050 m n.p.m). Nie należy obawiać się towarzyszącym podróży stromym podejściom, ponieważ ich pokonanie umożliwiają poręcze i stopnie wykonane z drewna. Zdobywcy wąwozu mają niepowtarzalną możliwość zobaczenia tzw. Kamiennych Ksiąg — skalnych formacji, które według legend niosą przesłanie dla całej ludzkości. Natomiast ustawione na polanie w Dubantowskiej Dolinie ławki i stoły pozwalają zażyć przyjemnego odpoczynku na łonie górskiej natury.

Bryjarka

Bryjarka ze swoimi 679 m n.p.m góruje nad Szczawnicą, opadając w jej kierunku najbardziej stromym stokiem. Jest to więc obowiązkowy punkt wypraw każdego miłośnika intensywnych, górskich wędrówek. Góra zbudowana jest z wyjątkowych skał magmowych, zwanych andezytami pienińskimi, a jej zbocza porastają piękne lasy, których przybyło w drugiej połowie dwudziestego wieku, kiedy to rozpoczęto zalesianie wzniesienia. Tym, co czyni Bryjarkę celem wyjątkowych wypraw, jest postawiony na jej szczycie żelazny krzyż. Warto dodać, że w nocy można go ujrzeć ponad miastem, gdyż jest regularnie oświetlany. Oczywiście Bryjarka jest też kolejnym miejscem, z którego można podziwiać niezwykłą panoramę Szczawnicy oraz Pienin Środkowych (Właściwych). Na Bryjarkę można dostać się różnymi drogami, ale warto wybrać tę, która oznaczona jest niebieskim szlakiem. To ten wariant pozwoli nam na bezpieczną podróż pełną niezapomnianych wrażeń zmysłowych.

Bryjarka

Promenada i ścieżka rowerowa na Słowację

Dla miłośników długich spacerów lub wypraw rowerowych powstała elegancka promenada łącząca się z trasą do Słowacji. Nad brzegami na ogół spokojnego Grajcarka został utworzony deptak spacerowy, pozwalający na przyjemną aktywność przy dźwiękach szumiącej wody strumienia. Dwie strony szczawnickiego potoku zostały połączone ze sobą uroczymi mostami, które mieszkańcy i turyści przemianowali na tak zwane „mostki miłości”. Regularnie rozstawione ławeczki umożliwiają odpoczynek i pozwalają przyjrzeć się na spokojnie gwarnemu życiu miasta. W letnie dni można pozwolić sobie na kąpiel w chłodnej wodzie Grajcarka, aby zażyć orzeźwienia i oczyścić umysł.
A gdy znużymy się samą promenadą, możemy śmiało skorzystać z wypożyczalni rowerów i wyruszyć w podróż poza granice państwa. Wzdłuż nurtu pięknego Dunajca dotrzemy do Słowacji, po drodze podziwiając złożoność pienińskiego krajobrazu. Promenada w Szczawnicy wraz ze ścieżką rowerową dają nam możliwość aktywnego spędzenia czasu, przy jednoczesnym poznawaniu cudownego rejonu, w którym się znajdują.

Wodospad Zaskalnik

Za główny atut Zaskalnika należy uznać przede wszystkim jego lokalizację, która pozwala na piesze lub rowerowe rodzinne wycieczki bez konieczności wspinania się po górskich szczytach. Wodospad Zaskalnik odnajdujemy w południowo-zachodniej części Radziejowej blisko Szczawnicy, a dokładniej na osiedlu Sewerynówka, u podnóża Wysokiej. Spadek wody ma pięć metrów wysokości i jeśli nie miały miejsca ulewne deszcze, jest raczej spokojny i powolny. Jego okolica okazuje się idealna do spędzenia miło kilku chwil w otoczeniu przyrody. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim czystej wodzie, która zwłaszcza w pogodne dni mieni się przepięknie w blasku słońca.

Rezerwat Biała Woda.

Znajduje się w Małych Pieninach i jest idealnym miejscem do zorganizowania pieszych wypraw lub rowerowych eskapad. W rezerwacie czekają na nas Czubata i Smolegowa Skała — zadziwiające wzniesienia doskonałe dla wielbicieli ostrych wspinaczek i pięknych widoków. Rezerwat obfituje w interesujące formacje skalne, które zaciekawiają niejedną osobę swoimi niespotykanymi kształtami. Jednym z ważniejszych punktów wycieczki w rezerwacie jest Czerwona Skałka, swoją budową przypominająca… egipskiego Sfinksa. Szlak podróży raz po raz przecinają swawolne strumienie potoku Biała Woda i jego dopływu Brysztańskiego Potoku. Woda jak zwykle jest niczym niezmącona, pięknie oplatająca wznoszące się i opadające tereny Rezerwatu. To miejsce idealne, aby posmakować współistnienia z wyjątkową i niepowtarzalną przyrodą Pienin.

Plac Dietla z Pijalnią Wód

Plac Dietla jest obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania Szczawnicy. To swoiste centrum uzdrowiska, skupiające w sobie stylową nowoczesność z malowniczą historią tego miasta. Możemy poznać urzekającą architekturę przeszłych czasów, która aż po dziś dzień króluje w uzdrowisku i zachwyca zwiedzających. Dawna Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego oraz Pałac Józefa Szalaya to doskonałe przykłady jak pomieszano niegdyś styl austriacki ze szwajcarskim, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych standardów. W gustownym „Domu nad zdrojami”, wybudowanym przez Józefa Stefana Szalaya w XIX w. mieści się pijalnia wód. To tam można spróbować wody z sześciu różnych źródeł: Heleny, Pitoniakówki, Szymona, Wandy, Jana, Magdaleny, Józefiny i Stefana. Nie można opuścić placu Dietla bez obowiązkowego zdjęcia w cieniu przepięknej fontanny, znajdującej się w centralnej jego części.

„Tajny” szlak na Jarmutę

Jarmuta wyróżnia się na tle innych wzniesień swoim stożkowatym kształtem. Posiada dwa wierzchołki (Wyższy – 794 m n.p.m i niższy – 777 m n. p. m), pomiędzy którymi rozciąga się Przełęcz Matwijowa.

Po dotarciu na szczyt możemy ujrzeć piękną polanę Andrzejówka, której najbardziej rozpoznawalnym punktem jest… nadajnik telewizyjny. Można powiedzieć, że w miejscu tym widoczne jest współistnienie tworów ludzkich rąk z dziką, pierwotną przyrodą Pienin.

Z Jarmuty rozciąga się doskonały widok na niemal wszystkie, najpiękniejsze elementy krajobrazu rejonu. Widzimy stamtąd pasmo Pienin, Beskidu Sądeckiego, Gorc i Tatr w pełnej okazałości.

Nie spotkamy żadnego, oficjalnego szlaku prowadzącego na Jarmutę. Istnieją za to liczne ścieżki piesze i rowerowe, które pozwolą nam dostać się na szczyt w czasie krótszym niż dwie godziny.

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Mamy też coś dla miłośników historii. W Muzeum Pienińskim poznać można dzieje regionu od XIII w., kiedy to na tych terenach rozpoczęło się osadnictwo. Dostajemy możliwość dowiedzenia się co nieco na temat mieszkańców okolicznych miejscowości, a zwłaszcza ich codziennych obowiązków. Jeśli dopiero zamierzamy odwiedzić centrum uzdrowiska (punkt wyżej) muzeum będzie idealnym wstępem. Znajdziemy w nim bowiem informacje odnośnie rozwoju lecznictwa w Szczawnicy, które na przestrzeni lat wielokrotnie się przeobrażało. Obiekt muzealny zaskakuje mnogością eksponatów, które przybliżają nam historię pobliskich miejscowości, z uwzględnieniem ważnych dla rejonu wydarzeń i postaci. Oprócz tego dla amatorów przyrody Pienińskiej przygotowano galerię pasma Pienin i rzeki Dunajec. Każdy znajdzie coś dla siebie, indywidualnie dobierając sobie tematykę do własnych zainteresowań, dzięki czemu poznawanie historii regionu stanie się wyjątkowe i pasjonujące.

Park Dolny

Dla osób, które wymarzyły sobie dzień relaksu w samym centrum Szczawnicy, polecamy udać się do Parku Dolnego, który znajduje się u podnóża Bryjarki. Miejsce to jest idealne do niespiesznych spacerów w cieniu wysokich drzew i wśród śpiewu ptaków. Przechadzając się po krętych ścieżkach parku, możemy wyobrazić sobie, jak wyglądał przed dwoma wiekami, kiedy to został utworzony z inicjatywy Józefa Szalaya. Warto wspomnieć, że znajdują się tam ciekawe obiekty takie jak zdrój Wanda, źródło Szymon czy stojąca nieopodal wyjątkowa Willa Marta, które koniecznie trzeba odwiedzić. Co więcej, w parku organizowane są tematyczne wystawy historyczne, dotyczące państwa Polskiego.

Udostępnij 🙂
fb-share-icon
»