«

Chiruca California GTX

Chiruca California GTX

W sezonie wiosenno-letnim ‘18 na warsztat trafiły buty trekkingowe Chiruca California GTX. California są pierwszym modelem niskich butów Chiruca jakie miałem przyjemność użytkować.

 

 

Obuwie wykonano z Cordury – materiał znany chyba każdemu, materiał mocny, powszechnie stosowany w produkcji plecaków turystycznych i wyprawowych. Tutaj uzbrojony został dodatkowo w membranę GORE-TEX® Surround. Dla mnie osobiście Surround to coś nowego, tym bardziej byłem ciekaw jego właściwości.

Podeszwa to kultowy Vibram model Fuga Sole, oferująca doskonałą przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej powierzchni.

 

 

Śródpodeszwa wykonana została z materiału phylon, materiału podobnego do znanej pianki Eva. Nie znamy dokładnie składu materiałów i sposobu wykonania, ale mogę zapewnić, że jest bardzo zwarta przy tym świetnie amortyzuje podczas marszu.

Wszystkie modele Chiruca na sezon letni z technologią Gore-Tex® Surround® charakteryzują się bocznymi otworami w podeszwie środkowej. Wilgoć i ciepło maja być usuwane zarówno z górnej jak i z dolnej części buta przez laminat Gore-Tex® do kratki wentylacyjnej i kanałów podeszwy środkowej. Taki był zamysł twórcy i mogę potwierdzić jego skuteczność. W aktywnym użytkowaniu komfort termiczny stopy zostaje zachowany niezależnie od temperatury.

 

 

To co wybitnie przykuło moją uwagę po otwarciu pudełka to podeszwa, sprawiała wrażenie wielkiej. Pierwsze doznania po kilku krokach były mieszane, z jednej strony duża stabilność i amortyzacja z drugiej odczucie olbrzymiej powierzchni styku buta z podłożem. Po kilku kilometrach marszu wątpliwość jednak zastąpiła przyjemność marszu, kapitalna stabilność i pewność każdego kroku. Idealnie sprawdza się podczas zbiegów.

Miłym zaskoczeniem jest znikome zużycie podeszwy. Zastosowany VIBRAM jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na ścieranie. Po mocnej, rocznej eksploatacji podeszwa wygląda jak nowa, pomimo sporego „ciorania” butów również po asfaltach.

 

 

Leśne dukty, szutry, asfalty, strome podejścia, zbiegi – California sprawdza się wyśmienicie. Obuwie określone przez producenta jako wielofunkcyjne takie tez jest w moim odczuciu.

Jedynym minusem było poruszanie się po trudnodostępnym kamienistym terenie – cześć podeszwy mocno wystająca poza pietę nieco przeszkadza i trzeba się do tego przyzwyczaić.

 

 

Wodoodporności również potwierdzę. Katowałem – bo inaczej tego nie określę – obuwie od marca do grudnia w temperaturach od – 5 do 25 stopni. W deszczu, w słońcu, w śniegu – zawsze było sucho i wygodnie. Poddałem obuwie ekstremalnym przeciążeniom mimo to nic nie pękło, nic się nie rozkleiło, nic się nie wytarło. But jest bardzo mocny.

 

 

Duży plus za twardy, dobrze wyprofilowany zapiętek, który mocno trzyma i stabilizuje stopę, wzmocniony nosek który zabezpiecza palce, za oddychalność i nieprzemakalność. Na dystanse do 30 km but idealny. Przy dłuższym trekkingu miałem wrażenie że wielkość podeszwy jednak meczy stopy. Duża powierzchnia styku z podłożem robi swoje, no ale…nie można mieć wszystkiego J

 

 

Chiraca to niezawodność, trwałość, komfort i wygoda. Od dwóch lat podpisuję się pod tym obiema rękami. Polecam.

Udostępnij 🙂
fb-share-icon
»