Turystyka piesza

Pieniny są masywem górskim tak urozmaiconym, że dają możliwości uprawiania turystyki pieszej osobom o skrajnie różnych wymaganiach. To skaliste perci – porównywalne ze szlakami tatrzańskimi. To Sokola Perć wiodąca od Trzech Koron poprzez Czertezik na Sokolicę, szlak ten wytyczył w 1926 roku ks.Gadowski, ten sam, który 20 lat wcześniej poprowadził szlak przez najbardziej urwiste tereny tatrzańskie, tworząc słynną Orlą Perć. To niezapomniane widoki z pienińskich szczytów na przełom Dunajca, na Tatry górujące na południu, czy też na Beskid Sądecki.

 

W Pieninach

Pieniny to góry nie tylko dla poszukujących adrenaliny wytrawnych turystów. To góry dla spacerowiczów, wycieczek szkolnych, kuracjuszy, idealne na rodzinne wycieczki. To szlaki przez urokliwy Wąwóz Homole, to rezerwat Biała Woda, to wąwóz Szopczański czy przepiękne łąki Macelaka. To idealny teren na wycieczki przyrodnicze. W końcu Pieniński Park Narodowy to jeden z najbogatszych botanicznie parków narodowy Polski. Rosną tu gatunki nigdzie więcej w Polsce niespotykane.

Pieniny to możliwość zwiedzani zamków, klasztorów, pozostałości kultury łemkowskiej. Pieniny to możliwość obcowania z przyrodą, wciąż żywą kulturą górali pienińskich oraz z dobrze zachowanymi świadectwami jej bogatej historii. Pieniny, w końcu to okazja do podreperowania zdrowia nie tylko podczas górskich wycieczek, ale także dzięki uzdrowiskowym właściwością tutejszych wód mineralnych. To idealne miejsce na wypoczynek, z dala od miejskiego zgiełku.

 

 

Pieniny Właściwe

Pieniny Właściwe (inaczej Pieniny Środkowe) leżą po zachodniej stronie Dunajca, pomiędzy miejscowościami Czorsztyn, Szczawnica i Sromowce Niżne. Najwyższym szczytem Pienin Właściwych są Trzy Korony (982 m n.p.m.).

Uważane są za najciekawsze – najbardziej znane atrakcje tego pasma górskiego – Sokolica, Trzy Korony, Wąwóz Szopczański, Zamek Pieniński, Sokola Perć

Pieniny Właściwe dzielą się na:

 • Pieniny Czorsztyńskie (rozciągające się pomiędzy Czorsztynem, a Przełęczą Szopka)
 • Masyw Trzech Koron (pomiędzy Przełęczą Szopka, a Dunajcem i Doliną Pienińskiego
 • Potoku)Pieninki (ciągnące się od Hukowej Skały i Przechodniego Wierchu po Bajków Groń

 

Pieniny Spiskie
Najwyższy szczyt: Żar 879 m n.p.m.
Położenie: Pieniny Spiskie leżą pomiędzy przełomem Białki a przełomem Dunajca w pobliżu Niedzicy.
Informacje: Położone są w całości w Polsce.

 

Małe Pieniny
Pieniny Małe rozciągają się od Szczawnicy do Jaworek, a ich granią przebiega granica polsko – słowacka. Najwyższym szczytem Małych Pienin (i całych Pienin w ogóle) jest
Wysoka (Wysokie Skałki – 1050 m n.p.m.). W obrębie Małych Pienin znajdują się ciekawe atrakcje turystyczne takie jak Wąwóz Homole czy Rezerwat Białej Wody.

.
.
Najbardziej znanymi miejscowościami w Pieninach są: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Niedzica Zamek, Czorsztyn oraz Červený Kláštor na Słowacji. Największa jest Szczawnica położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy Małymi Pieninami a Beskidem Sądeckim.  Drugie co do wielkości jest Krościenko leżące na styku Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców.

 

Geologia

Pasmo górskie Pienin charakteryzuje się dużą różnorodnością pod względem ukształtowania terenu. W sąsiedztwie stromych, strzelistych szczytów i głęboko wciętych wąwozów, znajdują się obłe wzgórza z delikatnie zaznaczonymi przełęczami. Różnorodność krajobrazów i form skalnych w Pieninach zawdzięczamy mnogości rodzajów budujących je skał oraz licznym, wpływającym na nie zjawiskom geologicznym, nie do końca jeszcze zbadanym i zrozumianym. Budowa geologiczna Pienin już od ponad stu lat stanowi dla uczonych zagadkę, której po dziś dzień nie udało się do końca rozwikłać.

 

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym oraz  przyrodniczym obszary Pienin Właściwych. Należą do niego  przede wszystkim takie miejsca jak Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. Z kolei z Pienin Spiskich do parku narodowego włączono jedynie Zielone Skałki.

Park cechuje bardzo duża atrakcyjność turystyczna. Jeśli wybierasz się do Pienińskiego Parku Narodowego to masz do dyspozycji aż 35 km szlaków. Na jednym z nich znajduje się niesamowita atrakcja na skalę europejską jaką jest możliwość spływu tratwą Przełomem Dunajca.

Punkty informacji turystycznej – wystawy PPN

WYSTAWA PRZYRODNICZA W DYREKCJI PPN

„Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”

Wystawa otwarta w dniach:

15.04 – 31.05, pn – so: 8.00 – 16.00,

1.06 – 31.08, pn – pt: 8.00 – 16.00, so – nd: 9.00 – 17.00,

1.09 – 31.10, pn – so: 8.00 – 16.00,

1.11 – 14.04, wt – so: 8.00 – 16.00,

1.01, 1.11, 25 – 26.12, oraz w Święta Wielkanocne wystawa nieczynna.

PAWILON WEJŚCIOWY W CZORSZTYNIE
Wystawa „Ekosystemy łąkowe i pastwiskowe Pienin”
Wystawa otwarta w dniach:
1.04 – 30.06 w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków

1.07 – 31.08 w godz. 10.00 do 19.00

1.09 – 31.10 w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków

Święta Wielkanocne – nieczynny

Wstęp wolny

PAWILON WEJŚCIOWY W SZCZAWNICY
Wystawa „Ekosystemy leśne Pienin”
Wystawa otwarta w dniach:
1.12 – 30.04 w godz 10.00 – 15.00 z wyjątkiem poniedziałków
1.05 – 30.06 w godz. 10.00 – 17.00 z wyjątkiem poniedziałków
1.07 – 31.08 w godz 10.00 – 19.00
1.09 – 31.10 w godz. 10.00 – 16.00 z wyjątkiem poniedziałków
1.01, 1.11 – 30.11, 25-26.12 oraz Święta Wielkanocne nieczynne
Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny

Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie: 2,00 zł / osoba

PAWILON WEJŚCIOWY W SROMOWCACH NIŻNYCH
Wystawa „Ekosystemy naskalne Pienin” oraz wystawa etnograficzna ze zbiorów p. Stefanii Baszakowej, ogródek roślin pienińskich
Wystawa otwarta w dniach:
1.04 – 30.04 w godz. 10 do 15 z wyjątkiem poniedziałków
1.05 – 30.06 w godz. 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków
1.07 – 31.08 w godz. 10 do 19
1.09 – 31.10 w godz. 10 do 15 z wyjątkiem poniedziałków
Święta Wielkanocne – nieczynny
Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny

PAWILON WEJŚCIOWY W SROMOWCACH WYŻNYCH – KĄTACH – wystawa „Ekosystem Dunajca oraz historia flisactwa w Pieninach”
otwarty w dniach: 1.04 – 31.10 w godz. pracy kas przystani flisackiej
Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny

PAWILON WEJŚCIOWY W LEŚNICY (SŁOWACJA)
Otwarty w dniach: 1.05 – 30.09 w godz.10.00 – 17.00
Obok pawilonu restauracja.
Wstęp wolny

PAWILON WEJŚCIOWY NA PRZYSTANI FLISACKIEJ W CZERWONYM KLASZTORZE (SŁOWACJA)
otwarty w dniach:1.06-31.08 w godz. 10.00 – 16.00,
Wstęp wolny

 

We wszystkich pawilonach  PPN znajduje się punkt informacji turystycznej, prowadzona jest sprzedaż wydawnictw i pamiątek. Pawilony posiadają toalety.

http://www.pieninypn.pl/

Opłaty za zwiedzanie

Dyrekcja PPN informuje, że wstęp na teren Parku jest bezpłatny. Cały obszar wraz z częścią słowacką zwiedzać można bez ponoszenia kosztów. Opłaty pobierane są jedynie za udostępnienie niektórych obiektów i obszarów:

 • ruiny Zamku Czorsztyn: 7,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy
 • wystawa przyrodnicza w Dyrekcji Parku – 2,00 zł
 • galeria widokowa na szczycie Trzech Koron: 6,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy *
 • galeria widokowa na szczycie Sokolicy: 6,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy *
 • szlak wodny w przełomie Dunajca: 5,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy **

* Opłaty pobierane są w okresie od 20.04 do 31.10. Bilet wykupiony na Trzech Koronach  jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie. W okresie 1.11 do 19.04 nie pobiera się opłat.
** Opłata pobierana w okresie od 1.04 do 31.10 w kasach na przystaniach flisackich w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych. W okresie 1.11 do 31.03 szlak zamknięty.

Wykupienie biletu za udostępnianie szlaku wodnego w przełomie Dunajca obowiązuje wszystkich turystów, korzystających z tej formy zwiedzania Parku, w tym uczestników zorganizowanych i indywidualnych spływów kajakowych i pontonowych – bilety za udostępnianie szlaku wodnego można nabyć w kasach biletowych na przystaniach flisackich w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych oraz w punkcie informacyjnym na wystawie przyrodniczej w Dyrekcji PPN w Krościenku, ul. Jagiellońska 107b.

Opłat nie pobiera się od:

 • dzieci w wieku do lat 7,
 • osób posiadających zezwolenie dyrektora parku narodowego na prowadzenie badań naukowych,
 • uczniów szkół i studentów odbywającch zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem Pienińskiego Parku Narodowego,
 • mieszkańców gmin: Czorsztyn, Krościenko n.D., Łapsze Niżne, Szczawnica,
 • posiadaczy Karty Dużej Rodziny (na wystawie przyrodniczej w Dyrekcji Parku)

Najpopularniejsze tripy

WYCIECZKA 1

Sromowce Niżne – Wąwóz Sobczański – Przełęcz Chwała Bogu – TRZY KORONY – Polana Ligarki – Sromowce Niżne ( Przejście przez kładkę i zakupy w Czerwonym Klasztorze)
( Jest to bardzo interesująca trasa okrężna, o długości ok. 6 km, gdzie różnica wzniesień wynosi ok. 540 m. Czas przejścia 3-4 godz.)
Wędrówka szlakiem górskim, po drodze grupa będzie zapoznawana z przyrodą i historią Pienińskiego Parku Narodowego, legendą o Św. Kindze i skrzydlatym bracie Cyprianie.

WYCIECZKA  2 ( SOKOLA PERĆ )

Dolna Szczawnica ( okolice schroniska Orlica) – Przeprawa Promowa – Sokolica – Czertezik – Góra Zamkowa (gdzie leżą ruiny zamku Św. Kingi) – TRZY KORONY – Przełęcz Chwała Bogu – Krościenko n/D ( zwiedzanie Muzeum PPN ) Jest to trasa o długości ok. 10 km, gdzie różnica wzniesień wynosi ok. 540 m, czas przejścia 5 – 6 godz. Jeden z najbardziej urozmaiconych szlaków w Pieninach, charakteryzuje się pięknymi widokami na Przełom Dunajca, Tatry i Zamagurze.

WYCIECZKA  3

Krościenko n/D – Przełęcz Szopka ( Chwała Bogu) – TRZY KORONY – Krościenko n/ D ( zwiedzanie Muzeum PPN )( Jest to jeden z najbardziej znanych i uczęszczanych szlaków przez turystów. Odległość 8 km, różnica wysokości 560 m , czas przejścia 4 godz.)

WYCIECZKA  4

Przeł. Snozka – Czorsztyn – Hala Majerz – Przełęcz Osice – Macelak – Przełęcz Trzy Kopce – Przełęcz Szopka – TRZY KORONY – Krościenko n/D ( zwiedzanie Muzeum PPN ) Wycieczka grzbietem Pienin Czorsztyńskich. Są tam piękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Trasa przyjemna, choć dosyć długa, ale bez dużych skoków wysokości. Dł. Trasy 11 km, czas przejścia 5 godz

WYCIECZKA  5

Szczawnica – Szafranówka – Durbaszka – WYSOKA – Homole – Jaworki ( zwiedzanie cerkwii w Jaworkach)
Trasa szczególnie polecana ze względu na walory krajobrazowe, oraz przyrodnicze.
Czas przejścia – 5 do 6 godz.
Odległość – 14 km

WYCIECZKA  6

Jaworki – wąwóz Homole – Wysoka – Przeł. Rozdziela – Rez. Biała woda – Jaworki ( zwiedzanie cerkwii w Jaworkach)

WYCIECZKA 7

1. Zwiedzanie Zamku w Niedzicy (9 zł/os)
2. Zwiedzanie korpusu Zapory Jeziora Czorsztyńskiego
3. Spacer gondolą po Jeziorze Czorsztyńskim z Niedzicy do Czorsztyna (5zł)

WYCIECZKA 8

1.Przyjazd do Czorsztyna
2.Zwiedzanie zamku w Czorsztynie (wstęp do zamku 2/os.dzieci, opieka 4zł)
3.Jak będą warunki czyli jak utrzyma się ładna pogoda-Przepłynięcie do Niedzicy Godolą (cena 5zł\os.)
4.Zwiedzanie zamku w Niedzicy (wstęp 9zł)
5.Zwiedzanie Korony Zapory w Niedzicy-plusy i minusy powstania zbiorników retencyjnych
6.Przejazd do Sromowiec Kątów zwiedzanie pawilonu edukacyjnego PPN powstanie historia spływu na Dunajcu. Wstęp wolny
7.Jak będzie otwarta jakaś bacówka to wejdziemy zobaczymy wyrób oscypków.

Pieniny nie są wielkim pasmem górskim ale i tutaj można pobłądzić. Pamiętajcie o tym !

Do Pienińskiego Parku Narodowego nie wolno wprowadzać psów. W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi przebywania psów na terenie PPN, Pieniński PN informuje, że zakaz ten dotyczy wszystkich psów bez względu na wielkość i rasę oraz obejmuje również wszystkie formy wprowadzania, w tym wnoszenia psa, np.: na rękach, w transporterze, w plecaku itd…Pieniński Park Narodowy nie jest jedynym parkiem narodowym, do którego nie można wprowadzać psów. Zakaz taki obowiązuje w wielu parkach na świecie, np w SzwajcariiNowej ZelandiiUSAAustralii.

Szlaki Piesze

Szlak czerwony prowadzi od Turbacza po Rytro, taka wycieczka Pasmem Lubania i Radziejowej kierowana jest raczej dla wprawionych turystów. Wycieczkowo proponujemy wejście na tenże szlak od strony Szczawnicy. Zółty szlak prowadzący od Zdroju poprzez Bryjarkę, Bereśnik, łączy się z czerwonym na Dzwonkówce. Dalej już  podążając za czerwonym oznaczeniem przez Przełęcz Przysłop kierujemy się na Przehybe, Złomisty Wierch, Radziejową, Wielki Rogacz, kończąc wycieczkę w Jaworkach. Trasa dosyć wymagająca lecz widokowo rekompensująca zmęczenie.
Również szlak prowadzący od Jaworek poprzez Jasielnik, Ruski Wierch na Przełęcz Obidza jest oznaczony kolorem czerwonym.  Polecamy z Przełęczy Obidza kierować się na Przełęcz Rozdziela by powrócić do Jaworek żółtym szlakiem przez Rezerwat Biała Woda.
Szlakiem czerwonym będzie również oznaczona malownicza trasa wzdłuż Przełomu Dunajca, prowadząca od Szczawnica do Czerwonego Klasztoru – dla ambitnych – dalej poprzez Sedlo Cerla, Plaśna na Leśnickie Sedlo skąd można wrócić na polską stronę żółtym szlakiem kierując się na Wysoki Wierch, dalej Szafranówkę, Palenicę.
Główny niebieski szlak rozpoczyna swój bieg od Wielkiego Rogacza (dojście do Rogacza szlakiem czerwonym od Jaworek lub Przehyby). Prowadzi epicką częścią Pienin rozpoczynając od Przełęczy Rozdziela poprzez Rezerwat Wysokie Skałki, Durbaszke do samego Dunajca. Przeprawiając się tratwą flisacką przez Dunajec dalej zdobywamy Sokolicę, Górę Zamkową i Trzy Korony. Z Trzech Koron możemy możemy żółtym szlakiem przez Przełęcz Szopka kierować się w kierunku Sromowiec pięknym Wąwozem Szopczańskim.  Od strony Szczawnicy przez Połoniny,  Sewerynówkę prowadzi również niebieski szlak na Przehybe, prowadzący dalej przez Wietrzne Dziury do Rytra.
Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów jest właśnie spacerowy szlak żółty. Rozpoczyna swój bieg z centrum Uzdrowiska. Z Placu Dietla prowadzi na Bryjarkę – wspaniały punkt widokowy na całą Dolinę Grajcarka. Z samego szczytu Bryjarki kilka minut dzieli od schroniska Bereśnik. Sam szlak prowadzi dalej na szczyt Bereśnik, aż do czerwonego szlaku na Dzwonkówkę. Żółtym kolorem oznaczony będzie też szlak prowadzony od Jaworek – Biała Woda w kierunku Przełęczy Rozdziela. Wspaniały, widokowy i spacerowy szlak prowadzi przez Rezerwat Biała Woda, warto przejść nieco dalej kierując się na przełęcz Rozdziela.
Poprowadzono również żółty szlak od ulicy Na Brzegu/Szlachtowa w kierunku niebieskiego szlaku prowadzącego od Wysokiej do Pienin, szlak żółty przecina niebieski przechodząc pod Wysokim Wierchem prowadząc dalej na Leśnickie Sedlo.  Dalej mamy możliwość spaceru słowackim czerwonym szlakiem prowadzącym na Czerwony Klasztor.
Również szlak prowadzący z Krościenka przez Przełęcz Szopka na Trzy Korony oznaczony został tym kolorem. Docelowo prowadzi do Sromowiec Niżnych. Warty przejścia – mamy możliwość przejścia przez Wąwóz Szopczański i skosztowania szarlotki w schronisku Trzy Korony.
Zielony szlak to kultowy szlak prowadzący przez Rezerwat Wąwóz Homole , dalej Rezerwat Wysokie Skałki na szczyt Wysokiej 1150 m.

Szlaki Piesze Pienińskiego Parku Narodowego

szlak niebieski:
Czorsztyn pawilon wejściowy PPN – bacówka na polanie Majerz – Trzy Kopce (1godz.) – przeł. Szopka (1 1/2 godz. ) – Trzy Korony – polana Kosarzyska (2 1/2 godz.) – Zamek Pieniński – Bajków Gronik (3 1/4 godz.) – polana Burzana (3 3/4 godz.) – Czertezik (4 godz.) – przeł. Sosnów (4 1/4 godz.) – Sokolica – przewóz – pawilon wejściowy PPN – Szczawnica przystań flisacka (5 1/2 godz.)
szlak żółty:
Krościenko – Bajków Groń – przeł. Szopka (1 3/4 godz.) – Sromowce Niżne (2 3/4 godz.)
szlak zielony:
Sromowce Niżne – polana Kosarzyska (1 1/2 godz.)
szlak zielony:
Krościenko – Kras – przeł. Sosnów (1 godz.)
szlak zielony:
Krościenko – polana Burzana (1 godz.) – Czertezik (1 1/4 godz.)
szlak zielony:
Czorsztyn – zamek Czorsztyn (1/4 godz.)
szlak czerwony:
przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty – Trzy Kopce (1 1/4 godz.)
szlak czerwony:
(Droga Pienińskia) Szczawnica przystań – pawilon wejściowy PPN – przewóz – przejście graniczne – Leśnicki potok (1/4 godz.) – Huta (1 1/2 godz.) – Červený Klastor (2 1/4 godz.) – Cerla (3 godz.) – Plasna (4 godz.) – Veľký Lipnik (5 godz.). Na odcinku Leśnicki potok – Červený Klastor szlak jest ścieżką dydaktyczno-naukową (12 tablic z opisami w języku polskim i angielskim).
szlak niebieski:
Leśnicki potok – pawilon wejściowy PIENAP – Lesnica (1/2 godz.) – Vyhliadka (1 godz.) – Cerla (1 1/2 godz.) – Červený Klastor (2 godz.)
szlak żółty:
Huta – Vyhliadka (3/4 godz.)
szlak zielony:
Lesnica – Plasna (1 godz.) – Haligovske skaly – Haligovce (1 3/4 godz)

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich
34-443 Sromowce Wyżne
tel. +48 18 2629721, tel./fax +48 18 2629793 email: splyw@flisacy.com.pl

https://flisacy.pl

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Pływamy codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Katach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Bilety można nabyć w kasach na obu przystaniach. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 11 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.

Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Spływ Dunajcem najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin idąc za meandrującym Dunajcem. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831.

 

Kilka słów o historii spływu Dunajcem 
(zródło http://www.pieninypn.pl/pl/1136/0/kilka-slow-o-historii-splywu-dunajcem.html )

Za początek spływu jako atrakcji turystycznej uznaje się rok 1831. Z tego roku pochodzi wzmianka w kronice uzdrowiska szczawnickiego o spływie przełomem Dunajca i wielkim połowie łososi.

Początkowo miał charakter towarzyskich imprez, sporadycznie organizowanych dla gości okolicznych dworów i zamków. Upowszechnienie spływu niewątpliwie związane było z rozwojem Szczawnicy jako uzdrowiska i osobą Józefa Szalaya. To on nadał mu szczególną oprawę. Spływano się wówczas w flotyllach utworzonych z kilkunastu tratw.

Na czele łódź flagowa, udekorowana barwami narodowymi oraz sztandarem flisaków z godłem i wizerunkiem św. Kingi. W niej siadał sam „admirał” – J. Szalay i umieszczano moździerze. Strzelano z nich na wiwat w miejscach, gdzie najlepiej odpowiadało echo. Następnie płynęła orkiestra zdrojowa, za nią pozostali goście. Śpiewano patriotyczne pieśni, wznoszono toasty.

W Szczawnicy czółna przybijające do brzegu witała góralska kapela, a ubrane w regionalne stroje dziewczęta przepuszczały wysiadających gości pod łukami z kwiatów, liści i chustek. Czółna tzw. dłubanki wykonywane były z jednego pnia drzewa (topolowego lub świerkowego) i wiązane po dwie, później po trzy, a nawet cztery.

W 1934 r. powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec, które zajęło się organizacją spływu. Dziś z tej formy zwiedzania Pienin korzysta blisko 250 tysięcy turystów rocznie.

Ceny biletów do Szczawnicy 2018:

 

rodzaj biletu ceny RAZEM
normalny 48 zł + 4 zł (karta na Szlak Wodny w PPN) w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX -31 X

50 zł + 4 zł (karta  na szlak wodny w PPN) w okresie  1 VII – 31 VIII

52 zł 

54 zł

ulgowy (dla dzieci do lat dziesięciu) 25 zł + 2 zł (karta na szlak wodny w PPN) w okresie 1IV -30 VI i 1IX -31 X

30 zł + 2 zł (karta na szlak wodny w PPN) w okresie 1VII – 31 VIII

27 zł 

32 zł

 

* Uwaga na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym.

1. Wybierz wycieczkę z harmonogramu poniżej 

2. Zarezerwuj wycieczkę

Jeśli planujesz wycieczkę wcześniej – zrób rezerwację:
– najlepiej mailowo: biuro@szewczyktravel.pl (prosimy podać wybraną wycieczkę, datę, liczbę osób oraz telefon kontaktowy)
– telefonicznie: +48 664 909 516
– w biurze (lokalizacja, godziny otwarcia, mapa dojazdu) ul. Zdrojowa 2 A, Szczawnica

Rezerwacja ważna jest (do tego czasu musi być opłacona – gdyby był problem wyrobić się z czasem prosimy o kontakt):
– wycieczki całodniowe i poranne – do dnia przed, do godz. 17:00
– wycieczki popołudniowe – w dniu wyjazdu do godz. 11:00

3. Zamówienie wycieczki

Zamówienie wycieczki jest równoznaczne z uregulowaniem należności za wycieczkę, można to zrobić:
– w biurach SzewczykTravel (lokalizacja, godziny otwarcia, mapa dojazdu)
– w sezonie letnim można opłacić wycieczki w systemie online.
– jeśli zamawiasz wycieczkę kilka przed datą wyjazdu, można opłacić wycieczkę przelewem, prosimy o kontakt.

4. Miejsce wyjazdu na wycieczki

Przed wyjazdem spotykamy się 10 minut przed godziną odjazdu (prosimy o punktualność) na „ryneczku” w Szczawnicy, na rogu ulicy Zdrojowej, Głównej i Szalaya – przy charakterystycznej wiewiórce zrobionej z roślin. Będzie tam na państwa czekał pracownik biura/przewodnik, sprawdzimy czy wszyscy są, podjedzie autokar i zaczynamy wycieczkę 🙂

PONIEDZIAŁEK

8:30-18:00 Słowacki Raj (Słowacja) – wędrówka szlakiem górskim przez rokliny, uatrakcyjniona pokonywaniem drabinek, stupaczek, łańcuchów i innych ułatwień. 65zł + bilet do parku 1,5€
8:30-18:00 Słowackie Perły UNESCO – Spiska Kapituła, Spiski Hrad i Kieżmark – poznaj słowackie wpisy na liście UNESCO 69zł + bilety wstępów: 13€/normalne, 9€/ulgowe
8:30-18:00 Ścieżka w Koronach Drzew + Stara Lubowla (Słowacja) – ścieżka widokowa na Tatry w koronach drzew + zamek w Starej Lubowli 65zł + ścieżka
9€/norm, 7€/seniorzy+65, dzieci 3-14lat + zamek 5€
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci
14:00-17:30 Wąwóz Homole – przejście wąwozem, wizyta przy Kamiennych Księgach, odpoczynek na widokowej polanie Bukowinki, wizyta w łemkowskiej cerkwi. 18zł + 2zł zwyczajowa opłata za cerkiwem
14:00-17:30 Czerwony Klasztor (Słowacja) – zwiedzanie klasztoru wraz z klasztornym muzeum, podziwianie panoramy na Trzy Korony, czas na zakupy w słowackim sklepie. 25zł + bilet: 3€/normalny
2€/seniorzy 1€/dzieci
15:00-23:30 Poprad – AquaCity (Słowacja) – 5 godzin kąpieli w aquaparku, 7 basenów krytych, 4 zewnętrzne, geotremalna woda, zdjeżdżalnia, sauna, chromoterapia, kącik dla dzieci, wodno-laserowe show po zmroku. 39zł + bilety 17€/dorośli, 14€/dzieci, 1€ dzieci do 120cm wzrostu

 

WTOREK

8:30-18:00 Jaskinia Lodowa (Słowacja) – zwiedzanie jaskini (ok.40min, temp 0C),  wizyta w Lewoczy (UNESCO), kościół św. Jakuba z dziełami mistrza Pawła. 69zł + bilety (jaskinia+katedra)
11€/norm, 9€/seniorzy,
5€/dzieci
8:30-18:00 Tatry Wysokie (Słowacja) – wjazd kolejką do Skalnatego Plesa (1751m), wędrówka górskim szlakiem do Wodospadów Zimnej Wody, zjazd kolejką do Starego Smokowca. 65zł + bilety na kolejki
23€/dorośli, 19€/seniorzy,studenci, 16€/dzieci
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci
14:00-18:30 Zamek w Niedzicy, rejs statkiem – zwiedzanie gotyckiego zamku Dunajec („Śladami Inków”), rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, spacer po koronie zapory. 25zł + bilety (zamek+rejs):
36zł/normalny 29zł/ulgowy
14:00-17:30 Wąwóz Homole – przejście wąwozem, wizyta przy Kamiennych Księgach, odpoczynek na widokowej polanie Bukowinki, wizyta w łemkowskiej cerkwi. 18zł + 2zł zwyczajowa opłata za cerkiwem
15:00-22:30 Vrbov (Słowacja) – najsłynniejsze lecznicze baseny siarkowe w Europie Środkowej, 4 godziny kąpieli. 39zł + bilet: 11,5€/norm.
10€/ulgowy

 

ŚRODA

8:30-18:00 Jaskinia Bielańska (Słowacja) – zwiedzanie jaskini (ok. 1godz, temp. 7C), spacer nad Szczyrbskim Plesem, przejazd „elektriczką” u podnóża Tatr Wysokich 65zł + bilety (jaskinia+kolejka)
9,5€/norm, 8,5€/seniorzy,
5,5€/dzieci
8:30-18:00 Słowacki Raj (Słowacja) – wędrówka szlakiem górskim przez rokliny, uatrakcyjniona pokonywaniem drabinek, stupaczek, łańcuchów i innych ułatwień. 65zł + bilet do parku 1,5€
8:30-18:00 Ścieżka w Koronach Drzew + Stara Lubowla (Słowacja) – ścieżka widokowa na Tatry w koronach drzew + zamek w Starej Lubowli 65zł + ścieżka
9€/norm, 7€/seniorzy+65, dzieci 3-14lat + zamek 5€
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci
14:00-17:30 Czerwony Klasztor (Słowacja) – zwiedzanie klasztoru wraz z klasztornym muzeum, podziwianie panoramy na Trzy Korony, czas na zakupy w słowackim sklepie. 25zł + bilet: 3€/normalny
2€/seniorzy 1€/dzieci
14:00-17:30 Wąwóz Homole – przejście wąwozem, wizyta przy Kamiennych Księgach, odpoczynek na widokowej polanie Bukowinki, wizyta w łemkowskiej cerkwi. 18zł + 2zł zwyczajowa opłata za cerkiwem
15:00-20:30 Terma Bania – najsłynniejszy kompleks basenów termalnych na podhalu, w cenie 3 godziny kąpieli (strefa relaksu + zabawy) 99zł/normalny;
89zł/seniorzy, dzieci 14-16lat; 79zł/dzieci do 13 lat; dzieci do 104cm wzrostu – 1zł

 

CZWARTEK

8:30-18:00 Jaskinia Lodowa (Słowacja) – zwiedzanie jaskini (ok.40min, temp 0C),  wizyta w Lewoczy (UNESCO), kościół św. Jakuba z dziełami mistrza Pawła. 69zł + bilety (jaskinia+katedra)
11€/norm, 9€/seniorzy,
5€/dzieci
8:30-18:00 Słowackie Perły UNESCO – Spiska Kapituła, Spiski Hrad i Kieżmark – poznaj słowackie wpisy na liście UNESCO 69zł + bilety wstępów: 13€/normalne, 9€/ulgowe
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci
14:00-18:30 Zamek w Niedzicy, rejs statkiem – zwiedzanie gotyckiego zamku Dunajec („Śladami Inków”), rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, spacer po koronie zapory. 25zł + bilety (zamek+rejs):
36zł/normalny 29zł/ulgowy
14:00-17:30 Wąwóz Homole – przejście wąwozem, wizyta przy Kamiennych Księgach, odpoczynek na widokowej polanie Bukowinki, wizyta w łemkowskiej cerkwi. 18zł + 2zł zwyczajowa opłata za cerkiwem
15:00-20:00 Gorący Potok – nowe baseny termalne w Szaflarach, lecznicza woda siarkowa, w cenie bilet na 2,5 godziny kąpieli. 75zł/normalny
70zł/ulgowy

 

PIĄTEK

8:30-18:00 Tatry Wysokie (Słowacja) – wjazd kolejką do Skalnatego Plesa (1751m), wędrówka górskim szlakiem do Wodospadów Zimnej Wody, zjazd kolejką do Starego Smokowca. 69zł + bilety na kolejki
23€/dorośli, 19€/seniorzy,studenci, 16€/dzieci
8:30-18:00 Ścieżka w Koronach Drzew + Stara Lubowla (Słowacja) – ścieżka widokowa na Tatry w koronach drzew + zamek w Starej Lubowli 65zł + ścieżka
9€/norm, 7€/seniorzy+65, dzieci 3-14lat + zamek 5€
8:30-20:00 Dookoła Tatr (Słowacja) – malownicza wycieczka autokarowa dookoła Tatr, zwiedzamy po drodzę Orawski Hrad i Demianowską Jaskinie Wolności 75zł + bilety:
15€/dorośli, 10,5€/seniorzy,studenci, 7,5€/dzieci
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci
14:00-17:30 Czerwony Klasztor (Słowacja) – zwiedzanie klasztoru wraz z klasztornym muzeum, podziwianie panoramy na Trzy Korony, czas na zakupy w słowackim sklepie. 25zł + bilet: 3€/normalny
2€/seniorzy 1€/dzieci
14:00-17:30 Wąwóz Homole – przejście wąwozem, wizyta przy Kamiennych Księgach, odpoczynek na widokowej polanie Bukowinki, wizyta w łemkowskiej cerkwi. 18zł + 2zł zwyczajowa opłata za cerkiwem
15:00-23:30 Poprad – AquaCity (Słowacja) – 5 godzin kąpieli w aquaparku, 7 basenów krytych, 4 zewnętrzne, geotremalna woda, zdjeżdżalnia, sauna, chromoterapia, kącik dla dzieci, wodno-laserowe show po zmroku. 39zł + bilety 17€/dorośli, 14€/dzieci, 1€ dzieci do 120cm wzrostu

 

SOBOTA

8:30-18:00 Jaskinia Lodowa (Słowacja) – zwiedzanie jaskini (ok.40min, temp 0C),  wizyta w Lewoczy (UNESCO), kościół św. Jakuba z dziełami mistrza Pawła. 68zł + bilety (jaskinia+kościół)
11€/norm, 9€/seniorzy,
5€/dzieci
8:30-23:00 Miszkolc, Koszyce (Węgry, Słowacja) – 3 godziny kąpieli jaskiniach, po drodze zwiedzanie drugiego co do wielkości miast na słowacji – Koszyc. 150zł (w cenie bilet na basen 3 godz.)
8:30-18:00 Słowacki Raj (Słowacja) – wędrówka szlakiem górskim przez rokliny, uatrakcyjniona pokonywaniem drabinek, stupaczek, łańcuchów i innych ułatwień. 65zł + bilet do parku 1,5€
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci
14:00-18:30 Zamek w Niedzicy, rejs statkiem – zwiedzanie gotyckiego zamku Dunajec („Śladami Inków”), rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, spacer po koronie zapory. 25zł + bilety (zamek+rejs):
36zł/normalny 29zł/ulgowy
14:00-17:30 Wąwóz Homole – przejście wąwozem, wizyta przy Kamiennych Księgach, odpoczynek na widokowej polanie Bukowinki, wizyta w łemkowskiej cerkwi. 18zł + 2zł zwyczajowa opłata za cerkiwem
15:00-22:30 Vrbov (Słowacja) – najsłynniejsze lecznicze baseny siarkowe w Europie Środkowej, 4 godziny kąpieli. 39zł + bilet: 11,5€/norm.
10€/ulgowy

 

NIEDZIELA

8:30-17:30 Jaskinia Bielańska (Słowacja) – zwiedzanie jaskini (ok. 1godz, temp. 7C), spacer nad Szczyrbskim Plesem, przejazd „elektriczką” u podnóża Tatr Wysokich 65zł + bilety (jaskinia+kolejka)
9,5€/norm, 8,5€/seniorzy,
5,5€/dzieci
8:30-18:00 Ścieżka w Koronach Drzew + Stara Lubowla (Słowacja) – ścieżka widokowa na Tatry w koronach drzew + zamek w Starej Lubowli 65zł + ścieżka
9€/norm, 7€/seniorzy+65, dzieci 3-14lat + zamek 5€
8:30-17:30 Zakopane – Ludzmierz, sanktuarium MB Gaździny Podhala, przejazd przez Chochołów, zwiedzanie Krzeptówek, Pęksowego Brzyzka, dla chętnych wjazd na Gubałówkę, czas wolny na Krupówkach. 50zł + bilet na Gubałówkę:
22zł/norm, 18zł/ulgowy
9:30-14:00 Dwa zamki (Czorsztyn, Niedzica, przeprawa) – zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, przeprawa gondolami przez j.Czorsztyńskie, zwiedzanie zamku w Niedzicy („Śladami Inków”) 33zł + bilety na 2 zamki oraz gondolę 32zł/dorośli, 24zł/seniorzy, studenci, dzieci

Informacje o wycieczkach:

664 909 516
600 202 636
biuro@szewczyktravel.pl

Udostępnij 🙂
fb-share-icon