Turystyka konna

Stadnina Koni RAJD jest częścią Grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, a także Ośrodkiem Górskiej Turystyki Jeździeckiej afiliowanym przez PTTK.

Stadnina znajduje się w Jaworkach – zaledwie 6 kilometrów od Szczawnicy. To niezwykle malowniczy rejon, w bliskim sąsiedztwie czterech rezerwatów przyrody – Homole, Biała Woda, Wysokie Skałki i Zasalskie-Bodnarówka. Przez rezerwaty, bądź w ich pobliżu, wiodą znakowane szlaki turystyczne, piesze, rowerowe oraz konne, idealne na przejażdżki.

 

 

Goście Stadniny mogą skorzystać z bogatej oferty szkoleniowej i rekreacyjnej. W Stadninie prowadzona jest, pod bacznym okiem profesjonalnych instruktorów, nauka jazdy od podstaw, a także zajęcia doskonalenia umiejętności jeździeckich na ujeżdżalni.

Piękno otaczającego stadninę rezerwatu przyrody można podziwiać o każdej porze roku. Dla grup oraz dla indywidualnych klientów organizowane są: rajdy, przejażdżki konne i spacery, a zimą – kuligi z pochodniami. W stadninie odbywają się również spotkania integracyjne oraz imprezy okolicznościowe. Stadnina Rajd to również centrum hipoterapii, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mogą korzystać z rehabilitacji psycho-ruchowej.

JAZDA NA UJEŻDŻALNI


Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki jazdy konnej na ujeżdżalni. Zajęcia dostosowane są do indywidualnych umiejętności i wymagań jeźdźców.

 • ćwiczenia rozluźniające,
 • ćwiczenia pomagające zachować prawidłową postawę i równowagę na koniu,
 • jazdę na lonży,
 • naukę jazdy w podstawowych chodach,
 • naukę podstawowych figur na ujeżdżalni.

Dla bardziej zaawansowanych gości polecamy jazdę na ujeżdżalni doskonalącą dosiad i umiejętności jeździeckie. Zajęcia te są przygotowaniem do prawidłowej i bezpiecznej jazdy w terenie.

SPACERKI KONNE


 

Spacerki to doskonała forma spędzania czasu dla osób, które nie miały jeszcze okazji nauczyć się jeździć konno, a chciałyby skorzystać z uroków podziwiania widoków i obcowania z przyrodą z perspektywy końskiego grzbietu. Podczas spaceru konnego, siedzi się wygodnie w siodle, podczas gdy koń prowadzony jest przez przewodnika.

W jego trakcie można dowiedzieć się o specyfice i urokach jazdy konnej, jak również usłyszeć ciekawe informacje o otaczających szczytach i pobliskim Rezerwacie Zakalskie i Biała Woda. Spacer koński jest również doskonałą formą spędzania czasu dla najmłodszych gości Stadniny.

ŚCIEŻKI HUCULSKIE


Miłośnikom jazdy konnej w otoczeniu przyrody proponujemy doskonalenie techniki jazdy w górzystym terenie. Służy temu tzw. „ścieżka huculska”. Ćwiczenia realizowane w jej ramach prowadzone są pod okiem doświadczonych instruktorów – przodowników GTJ – i realizowane są na specjalnie przygotowanej do tego trasie.

Najważniejsze elementy „ścieżki huculskiej” to:

 • stromy zjazd z góry,
 • stromy podjazd,
 • przejazd przez górski potok,
 • przejazd przez równoważnię

WYCIECZKI KONNE


 

Gości, którzy posiadają odpowiednie umiejętności jeździeckie, zapraszamy na wyjazdy w teren. Stadnina Koni RAJD oferuje kilka wariantów tras o różnym stopniu trudności i czasie trwania. W ofercie znajdują się zarówno krótkie jak i kilkugodzinne, przepiękne widokowo trasy. Trudność trasy dostosowana jest do umiejętności i zaawansowania poziomu jeździeckiego.

W przypadku większej grupy jeźdźców jazda dostosowana jest zawsze do najsłabiej jeżdżącej osoby. Dla osób, które opanowały jedynie stęp i kłus proponujemy godzinny wyjazd do Rezerwatu Biała Woda.

HIPOTERAPIA


 

W Stadninie RAJD, zarówno dzieci jak i dorośli, mogą korzystać z rehabilitacji psycho-ruchowej.

Jazda na koniu to nieustanne ćwiczenie równowagi. Dodatkowo, sposób w jaki koń się porusza uaktywnia poszczególne partie mięśni jeźdźca, koryguje wady postawy ciała oraz reguluje napięcie mięśniowe.

W sprawie szczegółowych informacji prosimy o kontakt.

KURSY GTJ


W Stadninie Koni RAJD organizujemy kursy na Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK. Po zdaniu egzaminu kandydat na Przodownika jest zobowiązany do odbycia miesięcznego stażu przodownickiego. Można go zrealizować w Stadninie Koni RAJD, która jest ośrodkiem afiliowanym przy Komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK.

Przodownik jest uprawniony do prowadzenia jazd na ujeżdżalni, w celu przygotowania turystów do wyjazdu na: spacer, wycieczkę bądź też rajd, które sam prowadzi. Tylko Przodownik ma uprawnienia do wyjazdu w tzw. teren, powyżej 600 m n.p.m., a więc praktycznie wycieczki po naszych górach można prowadzić tylko z takimi uprawnieniami.

Ponieważ każdy koń posiada indywidualne potrzeby…

Jeśli szukacie Państwo miejsca, do którego moglibyście przyjechać razem w waszym koniem i przeżyć niezapomniane przygody na górskich szlakach, to zapraszamy do Stadniny Koni RAJD. Znajduje się tu Pensjonat dla koni. Drewniana stajnia zapewnia naturalnie zdrowe warunki gwarantujące utrzymanie przebywających tam zwierząt w znakomitej kondycji. Konie mieszkające w naszej stajni cechuje niezwykły spokój oraz dobra kondycja psychiczna i fizyczna, który zawdzięczają:

 • bezstresowej obsłudze (osoby pielęgnujące konie kochają zwierzęta i stosują wobec nich wyłącznie naturalne metody pozbawione jakiejkolwiek agresji),
 • rozległym górskim pastwiskom (wykorzystywanym od wiosny do późnej jesieni).

Ponieważ każdy koń posiada indywidualne potrzeby, warunki na jakich zwierzęta przebywają w Pensjonacie są każdorazowo ustalane z właścicielem konia.

Standardowo w Pensjonacie oferujemy:

 • Indywidualny drewniany boks, wyścielane trocinami i słomą.
 • Odpowiadające indywidualnym potrzebom koni pożywienie (najwyższej jakości: owies, siano oraz witaminy).
 • Bezstresową pielęgnację zwierząt – doglądanie koni przez obsługę stadniny (do 14 godzin dziennie).
 • Pastwiska.
 • Opiekę weterynaryjną (min. 1 wizyta w miesiącu).
 • Na miejscu struganie i kucie koni.
 • Na życzenie: pracę z koniem z ziemi i inne uzgodnione indywidualnie działania.

Szczegółowe informacje – tel.: +48 506 768 153

W okresie zimowym oferujemy Kuligi do Rezerwatu Biała Woda – czas trwania to ok. 1h. Jeśli są to godziny wieczorne kulig rozświetlają pochodnie. Sanie wyposażone w baranice mieszczą 4 osoby dorosłe. Kulig zakończony jest poczęstunkiem w ogrzewanej Wiacie znajdującej się na terenie Stadniny.

Stadnina Koni RAJD to również doskonałe miejsce na organizację imprez integracyjnych oraz wypoczynku po konferencyjnych obradach lub biznesowych szkoleniach.

W Stadninie znajduje się stylowa – dostępna przez cały rok – wiata z kamiennym kominkiem, biesiadnymi ławami i stylizowanym barem. Można tam zorganizować grilla, jak również tradycyjną ucztę biesiadną. W okresie letnim Stadnina udostępnia przestronny namiot bankietowy, idealny na imprezy firmowe, jak również prywatne uroczystości.

Goście, w zależności od pory roku, mogą udać się na malowniczą przejażdżkę bryczkami lub, podczas zimy, na niezapomniany kulig z pochodniami zakończony ogniskiem i pieczeniem barana, podczas których na życzenie gości zagra kapela góralska.

GPS:
N49° 24′ 28.654
E20° 33′ 29.207
Stadnina Koni RAJD
ul. Biała Woda 12 A
34 – 460 Szczawnica – Jaworki
tel.: +48 506 768 153
biuro@stadninarajd.pl
www.stadninarajd.pl
Please follow and like us: