Aktualności
Laureaci pierwszej edycji projektu ChirucaEXPEDITION
Z okazji 20-lecia obecności w Polsce, marka Chiruca zapoczątkowała (co najmniej) czteroletni projekt –każda roczna edycja zakończy się wyposażeniem 5 wypraw wybranych przez internautów i jury w niezawodne buty marki Chiruca. Zasady wyboru są stosunkowo proste. Wyprawa, która otrzyma najwięcej głosów podczas głosowania internautów na Facebooku, zdobywa automatycznie miejsce w projekcie. Następnie przedstawiciele organizatora wybierają dwie wyprawy spośród czterech, które w głosowaniu zajęły miejsca 2-5 oraz dwie wyprawy ze wszystkich zgłoszonych.
PIENIŃSKIE MGŁY - warsztaty fotograficzne
Pieniny to jedne z najbardziej urokliwych gór w Polsce. W październiku witają nas paletą jesiennych barw. Podczas warsztatów Tomasz i Piotr zabiorą Was w miejsca pozwalające poczuć prawdziwą magię Pienin.
Lechnica MTB TOUR 2018
Lechnica MTB TOUR 2018
01-02 września 2018
Organizatorzy: Singletrails Lechnica


Chiruca EXPEDITION - zachęcamy do głosowania
Wraz z ostatnim dniem maja zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji projektu Chiruca EXPEDITION.
Teraz czas na Was !
Zachęcamy do głosowania
Ruszaj w drogę
Projekt Chiruca EXPEDITION to nie lada gratka dla tych, w których drzemie podróżnicza pasja. Każdy obieżyświat wie, że skompletowanie dobrego ekwipunku przed wyjazdem, to spora część sukcesu.
Szósta edycja Biegów w Szczawnicy już w sobotę
21 kwietnia Szczawnica zamieni się w miasteczko biegowe z prawdziwego zdarzenia. W tej edycji zawodnicy wystartują na pięciu dystansach od 6 do 96 km.
Rowerowo
Może niełatwo w to uwierzyć, ale to już Wiosna! Jeszcze chwila i rowerowo pomkniemy przed siebie. Gdyby ktoś poszukiwał odrobiny rywalizacji w swoim rowerowaniu zostawiamy nieco informacji. Poczytajcie/zobaczcie tez VeloDunajec :-)

starsze akutalności

Mapy

Przehyba
Szczawnica -> Sewerynówka -> Przehyba -> Złomisty Wierch -> zjazd stokówką w kierunku Jaworek (Czarna Woda) -> Szczawnica
Dystans 38 km, trasa mocno terenowa, prowadząca od Sewerynówki za szlakiem niebieskim do Przehyby, od Przehyby poruszamy się szlakiem czerwonym do Wielkiego Rogacza, następnie zjazd do Jaworek (kilka opcji do wyboru).
 

 

Tour de Właściwe Pieniny
Szczawnica -> Krościenko -> Hauszowa -> Sromowce -> Cz. Klasztor -> Droga Pienińska -> Szczawnica
Dystans około 30 km, trasa prowadzi asfaltami (jedynie Cz.Klasztor - Szczawnica szuter). Kondycyjnie prosta, bardzo widokowa trasa. Panorama Tatr, Spisza, Trzy Korony, Sokolica na wyciągnięcie ręki, fantastyczny Przełom Dunajca. Przehyba II
Szczawnica -> Plac Dietla i kierujemy się za żółtym szlakiem na Dzwonkówkę -> z Dwonkówki czerwony szlak na Przehybę -> z Przyehyby za niebieskim szlakiem do Szczawnica, Sewerynówka.
Wymagająca mocno terenowa trasa około 20 km. W schronisku Przehyba dobre ciasta i piękne widoki :-)

Przez Obidzę
Szczawnica - Jaworki - Biała Woda - P.Rozdziele - Obidza - Złomisty Wierch - Przehyba - Szczawnica
Około 36 km mocnego deptania. Od Szczawnicy za drogą do Jaworek, następnie wpadamy w szeroką szutrówkę prowadzącą przez Rezerwat B.Woda. Kierujemy się na Przełęcz Rozdziela i póżniej już mocno w górę. Obidza, Złomisty Wierch i szczyt. Omijamy Radziejową, wjazd z tej strony nie jest możliwy ( można wypchać) Zjazd niebieskim szlakiem do Szczawnicy. 
Lipnik lub Aksamitki
Szczawnica - Leśnica - Tokarnia - Vielky Lipnik - Cz.Klasztor - Droga Pienińska - Leśnica - Szczawnica
Szybkie 30 km szosą. Bardzo malownicza, łatwa trasa, prowadzona prawie w całości po słowackiej części Pienin. Obowiązkowo aparat, naprawdę będzie co uwiecznić. 


 
i terenowa alternatywa

gdzie z Leśnickiego Sedla ("Przełęcz pod Tokarnią") kierujemy się za czerwonym szlakiem na szczyt Płaśnie, dalej - Przełęcz pod Klasztorną Górą - rewelacyjny punkt widokowy - następnie  ostry zjazd ! do miejscowości Czerwony Klasztor. Wracamy niezwykle urokliwą, epicką Drogą Pienińską do Szczawnicy. Jedna z piękniejszych o ile nie najpiękniejsza trasa dostępna dla rowerzystów w Pienińskim Parku. Trasa w połowie mocno terenowa - około 28 km.   
Wokół Małych Pienin
Szczawnica->Jaworki->Litmanowa->Jarabina->Vielki Lipnik->Leśnica->Szczawnica

Rowerowanie rozpoczniemy wyjazdem w kierunku Jaworek, by dalej wzdłuż Rezerwatu Białej Wody stanowiącego naturalną granicę pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Małymi Pieninami cały czas za zółtym szlakiem, kierować się na siodło Przełęczy Rodziela. Od Jaworek tempo naszej wyczieczki zacznie spadać z dwóch względów; wkroczymy w niewymownie piękny teren, będziemy się zachwycać, będziemy kontemplować, drugim zaś względem naszego spowolnienia będzie ukształtowanie terenu - będziemy wyjeżdżać coraz wyżej - będzie to zapewne technicznie i fizycznie najcięższa cześć całej wycieczki. Z przełęczy Rozdziela ruszamy dalej za żółtym oznakowaniem, przekraczając granicę państwa  a mało przyjemna ścieżką doprowadzi nas do miejscowości Litmanowa. Dolina którą będziemy się poruszać stanowi granicę dwóch regionów geograficznych - rozdziela Małe Pieniny od Gór Lubowelskich.

Litmanowa kojarzona jest głównie z miejscem objawień i greckokatolickiego ośrodka kultu maryjnego. To tutaj na polanie Zvír 5 sierpnia 1990 r w szopie pasterskiej objawiła się dwom dziewczynkom Matka Boska. Od tamtego czasu miejsce przyciąga pielgrzymów z całej Europy.

Żółty szlak który prowadził od Jaworek kończy swój bieg w Litmanowej. Dalsza cześć trasy będzie już zdecydowanie mniej terenowa, poruszać będziemy się w większości drogami publicznymi.

Wyjazdowa, jedyna droga z Litmanowej bardzo szybko zaprowadzi nas do małej miejscowości Jarabina. Warto tutaj przystanąć. Odbijając nieco z trasy znajdziemy niebieski szlak turystyczny prowadzący na Jarabinsky prielom, niewielki ale bardzo urokliwy przełom potoku Maly Lipnik - sceneria niczym w Słowackim Raju - tyle że w wydaniu mini. Opuszając Jarabine na południowo-wschodnim wzniesieniu zauważymy wybijające się wieże pięknie prezentującego się Zamku Lubownia. Niewątpliwie staniemy przed wyborem: czy wydłużyć wyjazd o 10-15 km i "zdobyć" zamek czy też trzymać się ściśle zaplanowanej trasy. Pięknie odrestaurowany, ciekawy historycznie, pochodzący z XIV wieku będzie jednak nie lada atrakcją na trasie.

Skracając nieco przejazd - pomijając wizytę na zamku - kierujemy się na miejscowość Kamienka (mocno zniszczoną polna ścieżką rowerowa oznaczona niebieską literą "C") a dalej już prowadzeni szosą o nr 543 "płyniemy"  malowniczą doliną Lipnika - dawnym ważnym szlakiem komunikacyjnym pomiędzy Węgrami i Polską, poprzez Stranany do miejscowości Velky Lipnik. Ostatnim wyzwaniem będzie podjaz na Przełęcz pod Tokarnią (słow. Lesnické sedlo) z fantastycznym punktem widokowym.  


Z aplikacji Garmin Connect możesz bardzo łatwo pobrać ślad wycieczki bezpośrednio na swoje urządzenie lub zapisać do pliku.
Kliknij "Wyświetl szczegóły" w prawym dolnym rogu okna -  poznasz orientacyjny czas wycieczki, odległość do pokonania, wzrost wysokości. 

Pliki do pobrania w formacie .TCX, .GPX, Google Earth

Polecamy

Pienińska Karta Rabatowa

Przewodnik po Pieninach Pieniny w fotograficznym skrócie POLECAMY - Travel & Adventure
Facebook Twitter Youtube Google +

Kinga Pieniska