Aktualności
20-lecie marki Chiruca w Polsce!
Nie każda marka może poszczycić się tak długą i bogatą historią, jak hiszpańska Chiruca.
Icebug Winter Trail 2018
To już piąta edycja kultowego biegu górskiego, która przyciąga zawodników na gorczańskie szlaki z całej Polski.
Triada zimowa 2018
Największy etapowy bieg górski w Polsce! Trzy etapy w dwa dni! Zapraszamy
Test butów Chiruca Somiedo
Z racji miejsca zamieszkania sporo czasu spędzamy w górach, zasadniczo powyżej 700 m n.p.m mamy szczęście być co drugi dzień.
Rozpoczynają się zapisy na VI edycję Biegów w Szczawnicy
Przyszłoroczna edycja Biegów w Szczawnicy odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku. Już po raz VI do Szczawnicy przyjadą najlepsi górscy biegacze i biegaczki z całej Polski, a także Europy.

Jak co roku pod koniec kwietnia Szczawnica zamieni się w biegową stolicę Polski.
Wygraj Plecak Chiruca Mochila 11 L Trail
WYGRAJ wszechstronny plecak rekomendowany do trekkingu, wypraw po górach, przejażdżek rowerowych i aktywnego spędzania czasu.
Mountain Touch Challenge 2017 Szczawnica
W tym roku dwie górskie trasy rajdowe MTC70 i MTC130 km, nowością zaś będą dwie indywidualne trasy piesze - 15 SZCZYTÓW i 30 SZCZYTÓW.
Oj będzie zacnie !

starsze akutalności

Pieniny Trips

rowerem w pieninach
 

 szczawnica, małopolska
 

 PIENINY na rower
 

 pieniny na rower
 

 
Małe Pieniny


Kierunek Klasztorna Góra. Miejsca nie potrafimy dokładnie określić, ale powalająca panorama Pienin Właściwych. 

P I E N I N Y


Przełęcz Rozdziela - oddzielająca Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Trasa od Szczawnicy - Jaworki, dalej za żółtym szlakiem Rezerwatem Biała Woda. Obecnie na dawnych polach uprawnych prowadzony jest kulturowy wypas owiec i bydła - trasa wiec będzie dosyć gęsto zasiana "minami" :-) Poniżej przełęczy istnieje bacówka, w której kupić można prawdziwe oscypki.

Przełęcz Rozdziela


Zaledwie 6 km od Szczawnicy, po słowackiej stronie PIENIN, fantastyczny punkt widokowy, piękna trasa dostępna dla każdego - Szczawnica, Lipnica,Wielki Lipnik.
Z centrum Szczawnicy wyruszamy w kierunku Bacówki pod Bereśnikiem - zjadamy pyszną domową szarlotkę - i uderzamy dalej w Beskid Sądecki. Polecamy z Bereśnika trasę na Dzwonkówkę następnie Przysłop, Przehyba i zjazd na Sewerynówkę w Szczawnicy. Widokowo i górsko. 

Pieniny, Bereśnik


Sedlo Cerla  po polsku nazywane Przełęczą pod Klasztorną Górą  cudny  widok na Pieniny oraz przełom Dunajca. Tutaj trzeba dojechać ! Polecamy wybrać trasę Szczawnica-Leśnica (wybieramy niebieski szlak z Leśnicy, kierując się na punkt widokowy "Sedlo" - zjazd na Czerwony Klasztor)

Przełom Dunajca


Przełęcz Leśnickie Sedlo - baaaardzo widokowe miejsce - 720 m npm. ( Pieniny ,Gorce, Tatry).  Znajduje się na Słowacji, kilka kilometrów od Szczawnicy.  Inne nazwy które możecie spotkać na mapach czy przewodnikach to "Przełęcz pod Tokarnią". Polecamy czerwony szlak prowadzący od Tokarni do Czerwonego Klasztoru - trasa terenowa, bardzo widokowa, zupełnie nie uczęszczana przez turystów pieszych. 

PIENINY


Wszystko co najlepsze i możliwe do pokonania z maluchem - czyli ścieżka rowerowa Szczawnica -Czerwony Klasztor, Rezerwat Biała Woda i na koniec Arena Narciarska Jaworki-Homole. Tam cieszyliśmy się zabawą na zjazdowych hulajnogach zwanych monterrollerami - świetna sprawa polecamy. 
Kierujemy się na Rezerwat przyrody Wysokie Skałki - najwyższy szczyt Wysoka(1050 m n.p.m.). 
Tutaj w runie leśnym i na niewielkich niezalesionych miejscach występują m. in takie rzadkie rośliny, jak: lilia złotogłów, powojnik alpejski, tojad dzióbaty, wawrzynek wilczełyko, jaskier platanolistny, modrzyk górski. Bogata jest też fauna ptaków; gniazdują tu m. in. puchacz, myszołów zwyczajny i orlik krzykliwy.
Małe Pieniny – wschodnia część pasma Pienin, ciągnąca się od Przełomu Dunajca do miejscowości Jarzębina na Słowacji. Nazwa pojawiła się dopiero w połowie XIX wieku, w dokumentach z XVIII w. występowała nazwa Szlachtowskie Góry. Rowerowo dostępne, widokowo zapierające dech w piersiach. 


 

Kras, 420-450 m n.p.m. - równina aluwialna na lewym brzegu Dunajca, naprzeciwko Szczawnicy, położona u stóp Długiego Gronika (569 m) i masywu Sokolicy (747 m) w Pieninkach, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.
Dookoła Tatr - przy dobrej pogodzie warto opuścić na moment Pieniny i taką malowniczą traskę szosową zrobić - do pokonania ponad 220 km. Polecamy.
Kapitalny szlak z fantastycznymi singiel trackami, cudnymi punktami widokowymi. Od Szczawnicy na Leśnice dalej Przełęcz Tokarnia i czerwonym szlakiem do Czerwonego Klasztoru. Nasze ulubione miejsca. 
Wysoki Wierch, Małe Pieniny
"Są takie dni... Kiedy musisz wyłączyć codzienność i na chwilę przystanąć. Dni, które przepełnia cisza wspomnień i które nie zasypiają bez marzeń. To taki czas, kiedy choć na moment chcesz wydać się dla siebie bardziej istotny niżeli niemoc, która chce Tobą zawładnąć" Aleksandra Janiszewska
Pasiemy się nad Schroniskiem Durbaszka :-) Zaplanowany wyjazd w kierunku Wysokiej. Pogoda cudna, na szlaku pusto, pięknie - do momentu kiedy straciliśmy powietrze w kole :-) Zapasowej dętki brak ... i 10 km powrotu, 10 km pchania. Mimo wszystko było dobrze.  
I wiosna na całego i jazda na całego :-) Dojazd do Leśnicy (Chata Pieniny) i pyszny gulasz, nawadnianie i można ruszać dalej. Uwielbiamy wyjazdy szosowe ale tylko i wyłącznie na Słowację ( kultura kierowców )
Leśnickie Sedlo ( Przełęcz)
Miejsce widokowe 720 m npm. ( Pieniny ,Gorce, Tatry) Dostępna turystycznie trasa, rowerowa na Słowacji z Leśnicy do Wielkiego Lipnika. Inne nazwy ktore można spotkać na mapach i przewodnikach to "Przełęcz pod Tokarnią" ,"Młaczne"
Marzec - ścieżka rowerowa prowadząca do Klasztoru - miejscami tak to wygląda (miejsca zacienione) a my oczywiście oponki szosowe i ... jazda figurowa, cyrk...Prowadzić się nie chce, jechać też trudno a i poruszanie się w spd'kach prawie niemożliwe :-)  
No cóż...rankiem asfalt bywa jeszcze śliski :-) Bywa i tak. 
Pierwsze przymiarki po zimowej przerwie do "górek" nieco wyższych. Stokówki prowadzące w Beskid Niski dają radę. Jest przyzwoicie twardo, miejscami płynące potoki ale jeździć można. Zupełni inaczej przy przejazdach przez łąki - bardzo grząsko. Trzeba jeszcze chwilkę zaczekać. 
Nieśmiałe wiosny początki. 
Przejechaliśmy do Czerwonego Klasztory, następnie Lipnik, Tokarnia, Leśnica i powrót do Szczawnicy. Wypady do sąsiadów zza miedy - Slowaków - są zawsze fantastyczne. Klimat tych małych miejscowości, cisza i nieprawdopodobny spokój poraża. Polecamy.Temperatura - 8 stopni, stopy zamarzają ale mimo wszystko fajnie się jeździ. Krajobraz Pienin o każdej porze roku jest tak zdumiewający...Pojechaliśmy w stronę zamku w słowackiej Lubovni - oczywiście nie dojechaliśmy. Trzeba się zaopatrzyć w ocieplane ochraniacze na buty.

Zimowa trasa wzdłuż Dunajca - fantastyczna sprawa - uszanujmy tylko ślad dla nart biegowy który jest tutaj całą zimę utrzymywany. Koniecznie trzeba zabezpieczyć się w termos z gorącą herbatą na takową wycieczkę - przy Dunajcu trochu "ciągnie" :-)


Kinga Pieniska