Aktualności
20-lecie marki Chiruca w Polsce!
Nie każda marka może poszczycić się tak długą i bogatą historią, jak hiszpańska Chiruca.
Icebug Winter Trail 2018
To już piąta edycja kultowego biegu górskiego, która przyciąga zawodników na gorczańskie szlaki z całej Polski.
Triada zimowa 2018
Największy etapowy bieg górski w Polsce! Trzy etapy w dwa dni! Zapraszamy
Test butów Chiruca Somiedo
Z racji miejsca zamieszkania sporo czasu spędzamy w górach, zasadniczo powyżej 700 m n.p.m mamy szczęście być co drugi dzień.
Rozpoczynają się zapisy na VI edycję Biegów w Szczawnicy
Przyszłoroczna edycja Biegów w Szczawnicy odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku. Już po raz VI do Szczawnicy przyjadą najlepsi górscy biegacze i biegaczki z całej Polski, a także Europy.

Jak co roku pod koniec kwietnia Szczawnica zamieni się w biegową stolicę Polski.
Wygraj Plecak Chiruca Mochila 11 L Trail
WYGRAJ wszechstronny plecak rekomendowany do trekkingu, wypraw po górach, przejażdżek rowerowych i aktywnego spędzania czasu.
Mountain Touch Challenge 2017 Szczawnica
W tym roku dwie górskie trasy rajdowe MTC70 i MTC130 km, nowością zaś będą dwie indywidualne trasy piesze - 15 SZCZYTÓW i 30 SZCZYTÓW.
Oj będzie zacnie !

starsze akutalności

Sprzęt/Dobór sprzętu

 

(informacje o sprzęcie pobraliśmy ze strony http://chodzezkijami.pl/ )


Zasadnicza sprawa, to dobranie kijków, do naszego wzrostu, z pewnością pomoże nam przy tym tabelka firmy Exel.


Można też skorzystać z przelicznika.

Nasz wzrost x 0,68 = długość kijków..


Uwaga:

Gdy zaczynamy naszą przygodę z Nordic Walking możemy pierwsze kroki stawiać z kijkami krótszymi - łatwiej będzie nam wychwycić pewne elementy. 


 Efektem sprzedaży w sklepach sportowych/turystycznych (bardziej w tych pierwszych) kijów trekingowych, osobom szukających kijów do nordic walking, może być niewiedza lub celowe działanie. Trudno wskazać co jest gorsze, niewiedza sprzedawcy na temat kijów i ich rodzajów czy tez świadome działanie sprzedawcy (by na przykład pozbyć się nadmiaru złego rodzaju kijów). Z etycznego punktu widzenia druga opcja oczywiście jest gorsza, ale efekt w obydwu przypadkach jest ten sam - klient zakupił złe kije! Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że jeżeli sprzedawca wprowadzi nas w błąd (świadomi lub nie) mamy prawo zwrócić towar. W razie problemów można skontaktować się z Rzecznikiem Praw Konsumentów.

Na czym więc polegają różnice?

 • Rękojeść

  W Nordic Walking jest to ergonomiczny uchwyt - trochę grubszy od samego kijaW trekkingu - znacznie grubsza rękojeść, gdy ją chwycimy zauważymy, że każdy palec ma wyprofilowane miejsce

 • Paski
 1. W Nordic Walking - tutaj producenci mają kilka rozwiązań przede wszystkim regulowana jest odległość między dłonią a kijkiem, regulowana jest też siła zaciśnięcia paska na nadgarstku

 1. W kijach trekkingowych - jest tylko jeden pasek - na nadgarstek - nim jednocześnie regulujemy obydwie odległości - oczywiście w tym wypadku pasek nie spełnia funkcji którą powinien!
 2. W Nordic Walking - znaczenie ma czy pasek jest na lewą rękę czy na prawą
 3. W Nordic Walking - producenci kijów stosują również "paski-rękawiczki"- składa się to z tak jakby dwóch połączonych pasków - jeden oplata nadgarstek drugi połączony jest z nim w taki sposób by oddzielić kciuk od reszty palców. Dopiero po założeniu tych "pasków-rękawiczek" na dłonie wpinamy się w kije. W tym wypadku zazwyczaj kije są uniwersalne, to znaczy, że może być prawym kijem jak i lewym. Ten rodzaj paska jest o tyle wygodny, że odchodzi nam regulacja odległości dłoni od kijków.
 • Groty
 1. Przeważnie są one wymienialne. Producenci kijów do NW projektują kije tak by było to możliwe w prosty i szybki sposób.
 2. W kijach do trekkingu też da się to zrobić (w większości wypadkach), ale musimy zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy. Wymaganie trekking-owców, a nordic-owców to dwie różne sprawy.

Trekking jest to forma turystyki, przeważnie turystyki górskiej, gdzie osoby często maszerują z plecakami pokonując wyznaczone odcinki.

Nordic Walking to forma rekreacji - nie chodzimy tutaj z dużymi ciężkimi plecakami. Chodzimy tutaj często po asfalcie, betonie, zmieniamy często nawierzchnię.


Są groty uniwersalne które w obydwu przypadkach są wyglądają podobnie i mają podobne jak nie takie same właściwości.

Kinga Pieniska