Aktualności
Lechnica MTB TOUR 2018
Lechnica MTB TOUR 2018
01-02 września 2018
Organizatorzy: Singletrails Lechnica


Chiruca EXPEDITION - zachęcamy do głosowania
Wraz z ostatnim dniem maja zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji projektu Chiruca EXPEDITION.
Teraz czas na Was !
Zachęcamy do głosowania
Ruszaj w drogę
Projekt Chiruca EXPEDITION to nie lada gratka dla tych, w których drzemie podróżnicza pasja. Każdy obieżyświat wie, że skompletowanie dobrego ekwipunku przed wyjazdem, to spora część sukcesu.
Szósta edycja Biegów w Szczawnicy już w sobotę
21 kwietnia Szczawnica zamieni się w miasteczko biegowe z prawdziwego zdarzenia. W tej edycji zawodnicy wystartują na pięciu dystansach od 6 do 96 km.
Rowerowo
Może niełatwo w to uwierzyć, ale to już Wiosna! Jeszcze chwila i rowerowo pomkniemy przed siebie. Gdyby ktoś poszukiwał odrobiny rywalizacji w swoim rowerowaniu zostawiamy nieco informacji. Poczytajcie/zobaczcie tez VeloDunajec :-)
Biegi w Szczawnicy 2018
Jedna z najpiękniejszych edycji biegów górskich w Polsce. 5 niezwykłych tras (od 6 do 96 km) wiodących przez 2 kraje.
Tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Tu zaczyna się Twoja przygoda !
Chiruca Expedition
Planujesz zdobycie Babiej Góry albo chcesz obejrzeć lewady na Maderze?
Może wybierasz się na trekking po Australii lub planujesz przebiec Góry Skaliste ?

starsze akutalności

Szlaki w Pieninach

Pienińskie szlaki,  mapy Pienin i Beskidu Sądeckiego. 
Przed wyjazdem warto wirtualnie zaplanować trasy które planujemy pokonać, niewątpliwie pomocna będzie nam poniższa mapa. Mamy tutaj możliwość podglądu szlaków, ich długości, czasu przejścia ...i fotografii. 
Z doświadczenia wiemy że mimo wszystko tradycyjna mapa jest niezastąpiona i takową polecamy zakupić, można też pobrać plik z mapą na swój telefon lub inne urządzenie outdoor'owe.  POLECAMY - niejednokrotnie naprowadzaliśmy "zagubionych" na szlak... Pieniny nie są wielkim pasmem górskim ale i tutaj można pobłądzić. Pamiętajcie o tym !
Mapa Pienin

Wychodząc naprzeciw wymaganiom turystów używających zaawansowanych urządzeń i programów do satelitarnej nawigacji GPS polecamy mapy turystyczne w kilku formatach plików cyfrowych przygotowanych prze firmę 


Trekbuddy - rastrowe mapy turystyczne przygotowane dla programu TrekBuddy, wyświetlane na ekranach telefonów komórkowych.
KaMap - rastrowe mapy turystyczne przygotowane do wyświetlania na ekranach palmtopów oraz innych urządzeń z systemem operacyjnym Windows ME i CE,
Garmin - rastrowe mapy turystyczne przygotowane do wyświetlania w turystycznych odbiornikach Garmin z serii: Oregon, Colorado i Dakota
pliki graficzne na PC - mapy turystyczne w postaci plików rastrowych (pliki o rozszerzeniu PNG, 180 DPI). 
 
PIENINY - Mapa obejmuje obszar od Dębna nad Jeziorem Czorsztyńskim na zachodzie po Rez. Biała Woda na wschodzie. W części informacyjniej znajdziecie ciekawostki i atrakcje turystyczne Pienin, propozycje wycieczek, oraz szczegółowe informacje praktyczne.Plany centrów: Szczawnicy (1:10 000) i Krościenka nad Dunajcem (1:15 000). Mapa z plastyczną rzeźbą terenu. Siatka GPS.                                  Beskid Sądecki - Cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Mapa obejmuje także Małe Pieniny, Pieninki oraz część Pienin Właściwych. Znalazło się też miejsce dla fragmentu Beskidu Niskiego, szczegółowe plany centrów wybranych miast: Krynicy-Zdroju, Muszyny, Piwnicznej-Zdroju, Starego Sącza, Szczawnicy
Mapa PieninyMapa Beskid     Szlak czerwony prowadzi od Turbacza po Rytro, taka wycieczka Pasmem Lubania i Radziejowej kierowana jest raczej dla wprawionych turystów. Wycieczkowo proponujemy wejście na tenże szlak od strony Szczawnicy. Zółty szlak prowadzący od Zdroju poprzez Bryjarkę, Bereśnik, łączy się z czerwonym na Dzwonkówce. Dalej już  podążając za czerwonym oznaczeniem przez Przełęcz Przysłop kierujemy się na Przehybe, Złomisty Wierch, Radziejową, Wielki Rogacz, kończąc wycieczkę w Jaworkach. Trasa dosyć wymagająca lecz widokowo rekompensująca zmęczenie.  
     
    Również szlak prowadzący od Jaworek poprzez Jasielnik, Ruski Wierch na Przełęcz Obidza jest oznaczony kolorem czerwonym.  Polecamy z Przełęczy Obidza kierować się na Przełęcz Rozdziela by powrócić do Jaworek żółtym szlakiem przez Rezerwat Biała Woda.
 
   Szlakiem czerwonym będzie również oznaczona malownicza trasa wzdłuż Przełomu Dunajca, prowadząca od Szczawnica do Czerwonego Klasztoru - dla ambitnych - dalej poprzez Sedlo Cerla, Plaśna na Leśnickie Sedlo skąd można wrócić na polską stronę żółtym szlakiem kierując się na Wysoki Wierch, dalej Szafranówkę, Palenicę. 

    Główny niebieski szlak rozpoczyna swój bieg od Wielkiego Rogacza (dojście do Rogacza szlakiem czerwonym od Jaworek lub Przehyby). Prowadzi epicką częścią Pienin rozpoczynając od Przełęczy Rozdziela poprzez Rezerwat Wysokie Skałki, Durbaszke do samego Dunajca. Przeprawiając się tratwą flisacką przez Dunajec dalej zdobywamy Sokolicę, Górę Zamkową i Trzy Korony. Z Trzech Koron możemy możemy żółtym szlakiem przez Przełęcz Szopka kierować się w kierunku Sromowiec pięknym Wąwozem Szopczańskim. 
    
    Od strony Szczawnicy przez Połoniny, Sewerynówkę prowadzi również niebieski szlak na Przehybe, prowadzący dalej przez Wietrzne Dziury do Rytra.


    Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów jest właśnie spacerowy szlak żółty. Rozpoczyna swój bieg z centrum Uzdrowiska. Z Placu Dietla prowadzi na Bryjarkę - wspaniały punkt widokowy na całą Dolinę Grajcarka. Z samego szczytu Bryjarki kilka minut dzieli od schroniska Bereśnik. Sam szlak prowadzi dalej na szczyt Bereśnik, aż do czerwonego szlaku na Dzwonkówkę.
     
     Żółtym kolorem oznaczony będzie też szlak prowadzony od Jaworek - Biała Woda w kierunku Przełęczy Rozdziela. Wspaniały, widokowy i spacerowy szlak prowadzi przez Rezerwat Biała Woda, warto przejść nieco dalej kierując się na przełęcz Rozdziela. 

   Poprowadzono również żółty szlak od ulicy Na Brzegu/Szlachtowa w kierunku niebieskiego szlaku prowadzącego od Wysokiej do Pienin, szlak żółty przecina niebieski przechodząc pod Wysokim Wierchem prowadząc dalej na Leśnickie Sedlo.  Dalej mamy możliwość spaceru słowackim czerwonym szlakiem prowadzącym na Czerwony Klasztor.
 
  Również szlak prowadzący z Krościenka przez Przełęcz Szopka na Trzy Korony oznaczony został tym kolorem. Docelowo prowadzi do Sromowiec Niżnych. Warty przejścia - mamy możliwość przejścia przez Wąwóz Szopczański i skosztowania szarlotki w schronisku Trzy Korony.


    Zielony szlak to kultowy szlak prowadzący przez Rezerwat Wąwóz Homole , dalej Rezerwat Wysokie Skałki na szczyt Wysokiej 1150 m.


Szlaki Piesze Pienińskiego Parku Narodowego

szlak niebieski: 
Czorsztyn pawilon wejściowy PPN - bacówka na polanie Majerz - Trzy Kopce (1godz.) - przeł. Szopka (1 1/2 godz. ) - Trzy Korony - polana Kosarzyska (2 1/2 godz.) - Zamek Pieniński - Bajków Gronik (3 1/4 godz.) - polana Burzana (3 3/4 godz.) - Czertezik (4 godz.) - przeł. Sosnów (4 1/4 godz.) - Sokolica - przewóz - pawilon wejściowy PPN - Szczawnica przystań flisacka (5 1/2 godz.)
szlak żółty: 
Krościenko - Bajków Groń - przeł. Szopka (1 3/4 godz.) - Sromowce Niżne (2 3/4 godz.)
 szlak zielony: 
Sromowce Niżne - polana Kosarzyska (1 1/2 godz.)
 szlak zielony:
Krościenko - Kras - przeł. Sosnów (1 godz.)
 szlak zielony: 
Krościenko - polana Burzana (1 godz.) - Czertezik (1 1/4 godz.)
 szlak zielony: 
Czorsztyn - zamek Czorsztyn (1/4 godz.)
 szlak czerwony: 
przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty - Trzy Kopce (1 1/4 godz.)
 szlak czerwony: 
(Droga Pienińskia) Szczawnica przystań - pawilon wejściowy PPN - przewóz - przejście graniczne - Leśnicki potok (1/4 godz.) - Huta (1 1/2 godz.) - Červený Klastor (2 1/4 godz.) - Cerla (3 godz.) - Plasna (4 godz.) - Veľký Lipnik (5 godz.). Na odcinku Leśnicki potok - Červený Klastor szlak jest ścieżką dydaktyczno-naukową (12 tablic z opisami w języku polskim i angielskim).
 szlak niebieski: 
Leśnicki potok - pawilon wejściowy PIENAP - Lesnica (1/2 godz.) - Vyhliadka (1 godz.) - Cerla (1 1/2 godz.) - Červený Klastor (2 godz.)
 szlak żółty: 
Huta - Vyhliadka (3/4 godz.)
szlak zielony: 
Lesnica - Plasna (1 godz.) - Haligovske skaly - Haligovce (1 3/4 godz) 

Kinga Pieniska