Aktualności
20-lecie marki Chiruca w Polsce!
Nie każda marka może poszczycić się tak długą i bogatą historią, jak hiszpańska Chiruca.
Icebug Winter Trail 2018
To już piąta edycja kultowego biegu górskiego, która przyciąga zawodników na gorczańskie szlaki z całej Polski.
Triada zimowa 2018
Największy etapowy bieg górski w Polsce! Trzy etapy w dwa dni! Zapraszamy
Test butów Chiruca Somiedo
Z racji miejsca zamieszkania sporo czasu spędzamy w górach, zasadniczo powyżej 700 m n.p.m mamy szczęście być co drugi dzień.
Rozpoczynają się zapisy na VI edycję Biegów w Szczawnicy
Przyszłoroczna edycja Biegów w Szczawnicy odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku. Już po raz VI do Szczawnicy przyjadą najlepsi górscy biegacze i biegaczki z całej Polski, a także Europy.

Jak co roku pod koniec kwietnia Szczawnica zamieni się w biegową stolicę Polski.
Wygraj Plecak Chiruca Mochila 11 L Trail
WYGRAJ wszechstronny plecak rekomendowany do trekkingu, wypraw po górach, przejażdżek rowerowych i aktywnego spędzania czasu.
Mountain Touch Challenge 2017 Szczawnica
W tym roku dwie górskie trasy rajdowe MTC70 i MTC130 km, nowością zaś będą dwie indywidualne trasy piesze - 15 SZCZYTÓW i 30 SZCZYTÓW.
Oj będzie zacnie !

starsze akutalności

Szlaki w Pieninach

Pienińskie szlaki,  mapy Pienin i Beskidu Sądeckiego. 
Przed wyjazdem warto wirtualnie zaplanować trasy które planujemy pokonać, niewątpliwie pomocna będzie nam poniższa mapa. Mamy tutaj możliwość podglądu szlaków, ich długości, czasu przejścia ...i fotografii. 
Z doświadczenia wiemy że mimo wszystko tradycyjna mapa jest niezastąpiona i takową polecamy zakupić, można też pobrać plik z mapą na swój telefon lub inne urządzenie outdoor'owe.  POLECAMY - niejednokrotnie naprowadzaliśmy "zagubionych" na szlak... Pieniny nie są wielkim pasmem górskim ale i tutaj można pobłądzić. Pamiętajcie o tym !
Mapa Pienin

Wychodząc naprzeciw wymaganiom turystów używających zaawansowanych urządzeń i programów do satelitarnej nawigacji GPS polecamy mapy turystyczne w kilku formatach plików cyfrowych przygotowanych prze firmę 


Trekbuddy - rastrowe mapy turystyczne przygotowane dla programu TrekBuddy, wyświetlane na ekranach telefonów komórkowych.
KaMap - rastrowe mapy turystyczne przygotowane do wyświetlania na ekranach palmtopów oraz innych urządzeń z systemem operacyjnym Windows ME i CE,
Garmin - rastrowe mapy turystyczne przygotowane do wyświetlania w turystycznych odbiornikach Garmin z serii: Oregon, Colorado i Dakota
pliki graficzne na PC - mapy turystyczne w postaci plików rastrowych (pliki o rozszerzeniu PNG, 180 DPI). 
 
PIENINY - Mapa obejmuje obszar od Dębna nad Jeziorem Czorsztyńskim na zachodzie po Rez. Biała Woda na wschodzie. W części informacyjniej znajdziecie ciekawostki i atrakcje turystyczne Pienin, propozycje wycieczek, oraz szczegółowe informacje praktyczne.Plany centrów: Szczawnicy (1:10 000) i Krościenka nad Dunajcem (1:15 000). Mapa z plastyczną rzeźbą terenu. Siatka GPS.                                  Beskid Sądecki - Cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Mapa obejmuje także Małe Pieniny, Pieninki oraz część Pienin Właściwych. Znalazło się też miejsce dla fragmentu Beskidu Niskiego, szczegółowe plany centrów wybranych miast: Krynicy-Zdroju, Muszyny, Piwnicznej-Zdroju, Starego Sącza, Szczawnicy
Mapa PieninyMapa Beskid     Szlak czerwony prowadzi od Turbacza po Rytro, taka wycieczka Pasmem Lubania i Radziejowej kierowana jest raczej dla wprawionych turystów. Wycieczkowo proponujemy wejście na tenże szlak od strony Szczawnicy. Zółty szlak prowadzący od Zdroju poprzez Bryjarkę, Bereśnik, łączy się z czerwonym na Dzwonkówce. Dalej już  podążając za czerwonym oznaczeniem przez Przełęcz Przysłop kierujemy się na Przehybe, Złomisty Wierch, Radziejową, Wielki Rogacz, kończąc wycieczkę w Jaworkach. Trasa dosyć wymagająca lecz widokowo rekompensująca zmęczenie.  
     
    Również szlak prowadzący od Jaworek poprzez Jasielnik, Ruski Wierch na Przełęcz Obidza jest oznaczony kolorem czerwonym.  Polecamy z Przełęczy Obidza kierować się na Przełęcz Rozdziela by powrócić do Jaworek żółtym szlakiem przez Rezerwat Biała Woda.
 
   Szlakiem czerwonym będzie również oznaczona malownicza trasa wzdłuż Przełomu Dunajca, prowadząca od Szczawnica do Czerwonego Klasztoru - dla ambitnych - dalej poprzez Sedlo Cerla, Plaśna na Leśnickie Sedlo skąd można wrócić na polską stronę żółtym szlakiem kierując się na Wysoki Wierch, dalej Szafranówkę, Palenicę. 

    Główny niebieski szlak rozpoczyna swój bieg od Wielkiego Rogacza (dojście do Rogacza szlakiem czerwonym od Jaworek lub Przehyby). Prowadzi epicką częścią Pienin rozpoczynając od Przełęczy Rozdziela poprzez Rezerwat Wysokie Skałki, Durbaszke do samego Dunajca. Przeprawiając się tratwą flisacką przez Dunajec dalej zdobywamy Sokolicę, Górę Zamkową i Trzy Korony. Z Trzech Koron możemy możemy żółtym szlakiem przez Przełęcz Szopka kierować się w kierunku Sromowiec pięknym Wąwozem Szopczańskim. 
    
    Od strony Szczawnicy przez Połoniny, Sewerynówkę prowadzi również niebieski szlak na Przehybe, prowadzący dalej przez Wietrzne Dziury do Rytra.


    Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów jest właśnie spacerowy szlak żółty. Rozpoczyna swój bieg z centrum Uzdrowiska. Z Placu Dietla prowadzi na Bryjarkę - wspaniały punkt widokowy na całą Dolinę Grajcarka. Z samego szczytu Bryjarki kilka minut dzieli od schroniska Bereśnik. Sam szlak prowadzi dalej na szczyt Bereśnik, aż do czerwonego szlaku na Dzwonkówkę.
     
     Żółtym kolorem oznaczony będzie też szlak prowadzony od Jaworek - Biała Woda w kierunku Przełęczy Rozdziela. Wspaniały, widokowy i spacerowy szlak prowadzi przez Rezerwat Biała Woda, warto przejść nieco dalej kierując się na przełęcz Rozdziela. 

   Poprowadzono również żółty szlak od ulicy Na Brzegu/Szlachtowa w kierunku niebieskiego szlaku prowadzącego od Wysokiej do Pienin, szlak żółty przecina niebieski przechodząc pod Wysokim Wierchem prowadząc dalej na Leśnickie Sedlo.  Dalej mamy możliwość spaceru słowackim czerwonym szlakiem prowadzącym na Czerwony Klasztor.
 
  Również szlak prowadzący z Krościenka przez Przełęcz Szopka na Trzy Korony oznaczony został tym kolorem. Docelowo prowadzi do Sromowiec Niżnych. Warty przejścia - mamy możliwość przejścia przez Wąwóz Szopczański i skosztowania szarlotki w schronisku Trzy Korony.


    Zielony szlak to kultowy szlak prowadzący przez Rezerwat Wąwóz Homole , dalej Rezerwat Wysokie Skałki na szczyt Wysokiej 1150 m.


Szlaki Piesze Pienińskiego Parku Narodowego

szlak niebieski: 
Czorsztyn pawilon wejściowy PPN - bacówka na polanie Majerz - Trzy Kopce (1godz.) - przeł. Szopka (1 1/2 godz. ) - Trzy Korony - polana Kosarzyska (2 1/2 godz.) - Zamek Pieniński - Bajków Gronik (3 1/4 godz.) - polana Burzana (3 3/4 godz.) - Czertezik (4 godz.) - przeł. Sosnów (4 1/4 godz.) - Sokolica - przewóz - pawilon wejściowy PPN - Szczawnica przystań flisacka (5 1/2 godz.)
szlak żółty: 
Krościenko - Bajków Groń - przeł. Szopka (1 3/4 godz.) - Sromowce Niżne (2 3/4 godz.)
 szlak zielony: 
Sromowce Niżne - polana Kosarzyska (1 1/2 godz.)
 szlak zielony:
Krościenko - Kras - przeł. Sosnów (1 godz.)
 szlak zielony: 
Krościenko - polana Burzana (1 godz.) - Czertezik (1 1/4 godz.)
 szlak zielony: 
Czorsztyn - zamek Czorsztyn (1/4 godz.)
 szlak czerwony: 
przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty - Trzy Kopce (1 1/4 godz.)
 szlak czerwony: 
(Droga Pienińskia) Szczawnica przystań - pawilon wejściowy PPN - przewóz - przejście graniczne - Leśnicki potok (1/4 godz.) - Huta (1 1/2 godz.) - Červený Klastor (2 1/4 godz.) - Cerla (3 godz.) - Plasna (4 godz.) - Veľký Lipnik (5 godz.). Na odcinku Leśnicki potok - Červený Klastor szlak jest ścieżką dydaktyczno-naukową (12 tablic z opisami w języku polskim i angielskim).
 szlak niebieski: 
Leśnicki potok - pawilon wejściowy PIENAP - Lesnica (1/2 godz.) - Vyhliadka (1 godz.) - Cerla (1 1/2 godz.) - Červený Klastor (2 godz.)
 szlak żółty: 
Huta - Vyhliadka (3/4 godz.)
szlak zielony: 
Lesnica - Plasna (1 godz.) - Haligovske skaly - Haligovce (1 3/4 godz) 

Kinga Pieniska